Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Walory przyrodnicze

Lasy Nadleśnictwa Waliły będące częścią prastarej Puszczy Knyszyńskiej są niezwykle atrakcyjne przyrodniczo ze względu na swoje położenie nie podlegają silnej presji masowego ruchu turystycznego jak inne kompleksy leśne naszego kraju.

Urozmaicone środowisko, bogata flora i fauna przy słabej penetracji ludzi, stwarzają idealne warunki dla turystów – koneserów, przyrodników, fotoamatorów kochających spokój i samotne obcowanie z naturą.

Teren nadleśnictwa w okresie jesiennym jest chętnie odwiedzany przez grzybiarzy.

W warunkach zimowych występują tu znakomite warunki dla turystyki kwalifikowanej, a zwłaszcza narciarstwa biegowego oraz kuligów i ognisk.

Atrakcyjne w okresie zimy mogą okazać się liczne starsze drzewostany puszczańskie z okazami pomnikowych sosen, świerków, wiązów, klonów, olch, dębów oraz tereny źródliskowe i leśne naturalne strumyki – często poprzecinane tamami bobrów.         

Ciekawostką archeologiczną jest występowanie kurhanów na terenie Nadleśnictwa Waliły. Cmentarzysko położone jest ok. 0,5 km na północny – wschód od wsi Łużany, 4 km na zachód od granicy polsko – białoruskiej. Kopce znajdują się w lesie na obszarze ok. 15 ha. Decyzją wojewody z dnia 1 XII 2004r., wpisano do rejestru zabytków cmentarzysko kurhanowe składające się z 8 kurhanów pochodzące z okresu Prasłowian.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Mobilizacja Straży Leśnej

Mobilizacja Straży Leśnej

Lasy Państwowe ogłosiły mobilizację Straży Leśnej. Leśni funkcjonariusze z całej Polski wesprą Straż Graniczną, Policję i żołnierzy Wojska Polskiego na granicy z Białorusią. Lasy Państwowe przekażą także polskim służbom chroniącym granicę drewno na opał i do budowy tymczasowej infrastruktury polowej.

- Leśnicy i funkcjonariusze Straży Leśnej z regionów przygranicznych pomagają polskim służbom od początku kryzysu migracyjnego. Doskonale znają teren, zwłaszcza trudnodostępne leśne ostępy. Niestety, sytuacja się zaostrzyła, dlatego podjąłem decyzję o mobilizacji Straży Leśnej w całej Polsce i skierowaniu części funkcjonariuszy na granicę z Białorusią, by pomóc bronić nasz kraj – powiedział p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych Józef Kubica.

Decyzja zapadła po konsultacji z wiceministrem klimatu i środowiska Edwardem Siarką, pełnomocnikiem rządu ds. leśnictwa i łowiectwa.

- Obrona polskich granic to nasz obowiązek. Czas próby dla każdego z nas. Ojczyzna zawsze mogła liczyć na leśników. Dzisiaj też jej nie zawiedziemy – podkreślił wiceminister Edward Siarka. 

Funkcjonariusze Straży Leśnej z nadleśnictw w całej Polsce zostaną skierowani do jednostek nadgranicznych. W porozumieniu z dowództwem Wojska Polskiego, Straży Granicznej i Policji będą wspomagać polskie służby mundurowe w kontrolowaniu granicy. Strażnicy leśni dysponują odpowiednim doświadczeniem, sprzętem obronnym i pojazdami.

Dyrektor Józef Kubica podjął także decyzję o przekazaniu wojsku drewna, które będzie wykorzystane do budowy infrastruktury polowej, m.in. platform obserwacyjnych, a także jako opał w polowych obozach, gdzie zgromadzone są nasze siły obronne.