Web Content Display Web Content Display

O projekcie

„Poznaj Swój Las" to projekt Lasów Państwowych który pozwala cieszyć się odkrywaniem tajemnic lasu i dostrzegać jego wartości.


Utworzyło go 11 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku: Bielsk, Nurzec, Białowieża, Waliły, Rajgród, Knyszyn, Łomża, Nowogród, Augustów, Szczebra, Suwałki.

„Poznaj Swój Las" to:

Rekreacja i edukacja

„Poznaj Swój Las" składa się z:

Wybranego fragmentu lasu
Mapy tego terenu sporządzonej wg standardów jak dla biegu na orientację
Stałych punktów kontrolnych rozmieszczonych w lesie
Propozycji tras

W przygotowaniu są:

Propozycje zajęć edukacyjnych
Aplikacja mobilna

„Poznaj Swój las" - jak korzystać:

Wydrukuj mapę z gotową propozycją przebiegu trasy, lub
Wydrukuj mapę ze wszystkimi punktami kontrolnymi i sam zaplanuj swoją trasę
Zlokalizuj swoje miejsce na mapie i zbieraj kolejne punkty kontrolne
Sam wybierasz ścieżkę dojścia do punktu
Potwierdź swoją obecność za pomocą kasownika, możesz zmierzyć czas
Jeżeli ukończyłeś trasę jesteś zwycięzcą!
Zdobyta wiedza, satysfakcja i zdrowie to Twoje trofea.

„Poznaj Swój Las" - zasady:

Korzystać może każdy
Korzystanie z projektu jest bezpłatne
Korzystamy na własną odpowiedzialność

Partnerzy Projektu:

  • Fundacja Sport i Przyroda OKOBnOL
  • Gmina Grajewo
  • Gmina Gródek
  • Gmina Kleszczele

 

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Mobilizacja Straży Leśnej

Mobilizacja Straży Leśnej

Lasy Państwowe ogłosiły mobilizację Straży Leśnej. Leśni funkcjonariusze z całej Polski wesprą Straż Graniczną, Policję i żołnierzy Wojska Polskiego na granicy z Białorusią. Lasy Państwowe przekażą także polskim służbom chroniącym granicę drewno na opał i do budowy tymczasowej infrastruktury polowej.

- Leśnicy i funkcjonariusze Straży Leśnej z regionów przygranicznych pomagają polskim służbom od początku kryzysu migracyjnego. Doskonale znają teren, zwłaszcza trudnodostępne leśne ostępy. Niestety, sytuacja się zaostrzyła, dlatego podjąłem decyzję o mobilizacji Straży Leśnej w całej Polsce i skierowaniu części funkcjonariuszy na granicę z Białorusią, by pomóc bronić nasz kraj – powiedział p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych Józef Kubica.

Decyzja zapadła po konsultacji z wiceministrem klimatu i środowiska Edwardem Siarką, pełnomocnikiem rządu ds. leśnictwa i łowiectwa.

- Obrona polskich granic to nasz obowiązek. Czas próby dla każdego z nas. Ojczyzna zawsze mogła liczyć na leśników. Dzisiaj też jej nie zawiedziemy – podkreślił wiceminister Edward Siarka. 

Funkcjonariusze Straży Leśnej z nadleśnictw w całej Polsce zostaną skierowani do jednostek nadgranicznych. W porozumieniu z dowództwem Wojska Polskiego, Straży Granicznej i Policji będą wspomagać polskie służby mundurowe w kontrolowaniu granicy. Strażnicy leśni dysponują odpowiednim doświadczeniem, sprzętem obronnym i pojazdami.

Dyrektor Józef Kubica podjął także decyzję o przekazaniu wojsku drewna, które będzie wykorzystane do budowy infrastruktury polowej, m.in. platform obserwacyjnych, a także jako opał w polowych obozach, gdzie zgromadzone są nasze siły obronne.