Wydawca treści Wydawca treści

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej.

Do obowiązków właściciela należy przede wszystkim:

  • ponowne wprowadzanie roślinności leśnej (upraw leśnych) w lasach w okresie do 5 lat od usunięcia drzewostanu,
  • wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych na uprawach do 10 lat,
  • usuwanie drzew opanowanych przez owady, wywróconych , złamanych, suchych,
  • prowadzenie racjonalnej wycinki drzew zgodnie z uproszczonymi planami urządzania lasu lub decyzjami,
  • wykonywanie prac w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

W Nadleśnictwie Waliły nadzór nad lasami niepaństwowymi prowadzą:

Edyta Charkiewicz

Dzierniakowo, Gródek, Słuczanka, Waliły Stacja, Zarzeczany

Robert Wąchocki

Gobiaty, Grzybowce, Józefowo, Narejki, Piłatowszczyzna, Straszewo, Wierobie, Zubki

Sylwester Kowalczyk

Bobrowniki, Chomontowce, Jaryłówka, Łużany, Skroblaki

Piotr Pawłowicz

Królowe Stojło, Podzałuki, Radunin

Wiesław Sienkiewicz

Bielewicze, Mieleszki, kol. Mieleszki, Wiejki

Jan Szymański

Mostowlany, Podozierany, Świsłoczany, Zielona, Zubry

 

    


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Oszczędzamy energię

Oszczędzamy energię

W związku z aktualną sytuacją geopolityczną, której następstwem jest trwający na świecie kryzys energetyczny, Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchamia kampanię edukacyjną dotyczącą oszczędzania energii. Jej celem jest kształtowanie postaw i nawyków społeczeństwa nt. racjonalnego gospodarowania energią cieplną i elektryczną w gospodarstwie domowym, biurze czy szkole.

Bezpieczeństwo energetyczne stało się kluczowym elementem naszego życia, a krajowy i europejski sektor energetyczny znajduje się obecnie w przełomowym momencie.

"Z tego powodu mocno zachęcamy gospodarstwa domowe do oszczędzania energii. To nie tylko korzyść dla naszego portfela czy środowiska, ale także działanie na rzecz bezpieczeństwa energetycznego Polski" - mówi minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Dlatego właśnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi kampanię społeczną "Oszczędzamy energię", mającą przekonać Polki i Polaków do wprowadzenia w swoje codzienne życie zmian, które pozwolą im wykorzystywać mniej energii cieplnej i elektrycznej. 

W ramach kampanii w mediach ogólnopolskich pojawią się spoty telewizyjne, audycje radiowe, artykuły w prasie i  w Internecie. Będą prowadzone również działania edukacyjne skierowane do szkół i do młodzieży. W mediach społecznościowych Ministerstwa będą publikowane materiały ze wskazówkami, jak oszczędzać energię.

Więcej informacji na stronie http://energieoszczedzamy.gov.pl

W białostockiej dyrekcji Lasów Państwowych słońce napędza komputery.

Lasy Państwowe również angażują się w działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz zapewnienie samowystarczalności energetycznej PGL LP. Jednym z flagowych projektów rozwojowych jest „Las Energii”, którego głównym celem jest transformacja energetyczna organizacji.

Projekt obejmuje wiele różnorodnych, ale uzupełniających się zadań oraz inwestycji m.in. produkcja energii z OZE (instalacje fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe), zakup pojazdów napędzanych energią elektryczną, zwiększenie efektywności energetycznej LP poprzez stosowanie innowacyjnych metod zarządzania energią.