Magazyn Magazyn

O nadleśnictwie

Nadleśnictwo Waliły położone jest w województwie podlaskim, powiecie białostockim, gminie Gródek. Wschodnią granicę wytycza Granica Państwa z Białorusią. Pod względem administracyjnym nadleśnictwo podzielone jest na 10 leśnictw i wydzieloną szkółkę leśną.

Zasoby leśne

Obszar Nadleśnictwa Waliły reprezentowany jest przeważnie przez zespół roślinny borów mieszanych wysokich ze świerkowo-sosnowym drzewostanem, oraz przez bór mieszany sosnowy. Zajmujące nieco mniejszy areał lasy mieszane są reprezentowane przez: kontynentalny las mieszany, grąd trzcinnikowy, grąd miodownikowy i leszczynowo-świerkowy las mieszany. Na siedliskach lasów świeżych występują: grąd typowy i grąd czyśćcowy.

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

W celu zachowania zadowalającej zdrowotności i naturalnej odporności lasów, należy szczególną uwagę poświęcić właściwemu stanowi sanitarnemu lasu.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części dla potrzeb przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Nadleśnictwa prowadzą gospodarkę leśną w oparciu o Plan Urządzenia Lasu. Plan urządzenia lasu to podstawowy dokument gospodarki leśnej opracowywany dla określonego obiektu, zawierający opis i ocenę stanu lasu oraz cele, zadania i sposoby prowadzenia gospodarki leśnej.

Łowiectwo

Gospodarka łowiecka na terenie Nadleśnictwa Waliły prowadzona jest przez dwa koła łowieckie - Podmuch i Cietrzew. Obszar nadleśnictwa to bardzo atrakcyjne łowisko. Dążenie do przebudowy i urozmaicenia leśnych monokultur wpływa na zwiększenie różnorodności biologicznej.

Ochrona przyrody

Ochrona przyrody jest nierozerwalnie związana z działalnością Nadleśnictwa. Na naszym terenie znajdują się trzy rezerwaty przyrody. Nadleśnictwo udostępnia również dwie ścieżki edukacyjne.

Certyfikaty

Nadleśnictwo Waliły informuje, iż prowadzi gospodarkę leśną zgodną z zasadami PEFC.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Sprzedaż drewna

Sprzedaż drewna

Sprzedaż drewna prowadzona jest w leśnictwach oraz w biurze nadleśnictwa, od poniedziałku do piątku w godzinach 7 -15.

Sprzedaż drewna prowadzona jest w leśnictwach oraz w biurze nadleśnictwa, od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 - 14:30.

SPRZEDAŻ DETALICZNA:

Tryb postępowania:

  1. Sprzedaż w biurze Nadleśnictwa:
  1. Klient zainteresowany zakupem detalicznym kontaktuje się z osobą zajmująca się sprzedażą drewna:

- Bartosz Chrzanowski tel. 885 502 943 lub z leśniczymi (wykaz telefonów znajduje się na stronie internetowej nadleśnictwa w zakładce kontakty),

  1. Po uzgodnieniu ilości i rodzaju zamawianego surowca, leśniczy przekazuje dane dotyczące zakupu do osoby zajmującej się sprzedażą drewna w biurze Nadleśnictwa,
  2. Klient otrzymuje informację o kwocie do zapłaty,

Należności są przyjmowane w kasie nadleśnictwa kartą lub gotówką oraz bezgotówkowo w formie przelewu na rachunek bankowy Nadleśnictwa Waliły:

- BNP Paribas S.A. O/ Białystok 44 2030 0045 1110 0000 0072 8850.

Tytuł przelewu: za drewno w detalu, imię i nazwisko oraz adres kupującego drewno. Za dzień dokonania zapłaty uznaje się datę wpływu środków na rachunek bankowy Nadleśnictwa Waliły.

  1. Nadleśnictwo wystawia fakturę tradycyjną w przypadku zapłaty w kasie lub elektroniczną w przypadku zapłaty przelewem, której odbiór następuje po uzgodnieniu z leśniczym. Po otrzymaniu dokumentu kupujący uzgadnia wywóz drewna z lasu.
  1. Sprzedaż w kancelarii leśnictwa:
     
  1. Klient zainteresowany zakupem detalicznym kontaktuje się z leśniczymi (wykaz telefonów znajduje się na stronie internetowej nadleśnictwa w zakładce kontakty),
     
  2. Po uzgodnieniu ilości i rodzaju zamawianego surowca leśniczy wystawia asygnatę oraz paragon kupującemu, klient dokonuje płatności gotówką,
     
  3. Po otrzymaniu dokumentów kupujący uzgadnia wywóz drewna z lasu.