Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ścieżki edukacyjne

Na terenie nadleśnictwa zlokalizowane są dwie ścieżki edukacyjne: "Drzewa naszych lasów" oraz "Życie w zbiornikach wodnych i ich okolicy"

__________________________________________________________________________________________________

ŚCIEŻKA EDUKACYJNA – DRZEWA NASZYCH LASÓW
___________________________________________________________________________________________________________

Zlokalizowana jest w obrębie Szkółki Leśnej w leśnictwie Lipnik. Ścieżka składa się z 8 przystanków opisujących główne gatunki lasotwórcze Polski. Są to: sosna zwyczajna, świerk pospolity, dąb, brzoza brodawkowata, olsza czarna, lipa, grab zwyczajny, buk.

Ponadto przy ścieżce znajduje się mini ogród dendrologiczny, w którym możemy zobaczyć 20 gatunków obcych tj. jodła koreańska, cyprysik Lawsona, jałowiec chiński, metasekwoja. Przejście trasy zajmuje ok. 30 min. W dni robocze w okresie od kwietnia do października możemy również obejrzeć produkcję sadzonek na szkółce leśnej. Trasa biegnie główną drogą przy szkółce leśnej.

Na miejscu możemy skorzystać z zadaszenia z ławkami i stołem.

Do ścieżki możemy dojechać drogą krajową nr 65 z Białegostoku w kierunku przejścia granicznego z Białorusią w Bobrownikach. Po przejechaniu ok. 40 km od Białegostoku skręcamy na południe w leśną drogę oznakowaną tablicą Szkółka Leśna. Jadąc autobusem należy wysiąść na przystanku Kolonia Wierobie. Od przystanku do ścieżki należy przejść ok. 1 km w kierunku zachodnim (tą samą drogą, którą przyjechaliśmy).


 

__________________________________________________________________________________________________

ŚCIEŻKA EDUKACYJNA – ŻYCIE W ZBIORNIKACH WODNYCH I ICH OKOLICY
___________________________________________________________________________________________________________

Zlokalizowana jest przy zbiorniku wodnym Wyżary w leśnictwie Radunin i prowadzi wokół niego. Na ścieżce znajdują się trzy przystanki opisujące gatunki płazów, motyli dziennych i ryb.

Wędrując po ścieżce w okresie letnim możemy usłyszeć i zobaczyć chronione gatunki płazów między innymi kumaka nizinnego, rozlewiska powstałe po działalności bobrów oraz miejsca ich żerowania, roślinność wodną taką jak grążel żółty, grzybień biały, liczne ważki, motyle, a także ptaki związane ze środowiskiem wodnym. Przejście całości trasy zajmuje ok. 30 minut. Przy zbiorniku znajduje sie wiata z ławkami i stołem umożliwiająca odpoczynek.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zanocuj w lesie

Zanocuj w lesie

Nadleśnictwo Waliły przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym powstał pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Zapraszamy wszystkich miłośników bushcraftu i surwiwalu do noclegu na obszarze leśnym objętym programem „Zanocuj w lesie” na terenie Nadleśnictwa Waliły w leśnictwie Smolarnia.

Lokalizacja widoczna jest również na mapie www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy oraz z poziomu aplikacji Mbdl do pobrania: tutaj (android) lub do pobrania: tutaj (iPhone), z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. Regulaminem korzystania z obszaru: REGULAMIN
  2. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
  3. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu http://www.czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-turystyce
  4. Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze (link/pliki do pobrania). Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu.
  5. Z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków.
  6. Z terminami polowań zbiorowych. Na terenie objętym programem działa Koło Łowieckie „Cietrzew”.

Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę Nadleśnictwa Waliły. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link do formularza] oraz przesłanie go na adres walily@bialystok.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Koordynator programu tel.: 509551749

Leśniczy leśnictwa Smolarnia tel.: 508011602

Straż Leśna tel.: 509712324