Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ścieżki edukacyjne

Na terenie nadleśnictwa zlokalizowane są dwie ścieżki edukacyjne: "Drzewa naszych lasów" oraz "Życie w zbiornikach wodnych i ich okolicy"

__________________________________________________________________________________________________

ŚCIEŻKA EDUKACYJNA – DRZEWA NASZYCH LASÓW
___________________________________________________________________________________________________________

Zlokalizowana jest w obrębie Szkółki Leśnej w leśnictwie Lipnik. Ścieżka składa się z 8 przystanków opisujących główne gatunki lasotwórcze Polski. Są to: sosna zwyczajna, świerk pospolity, dąb, brzoza brodawkowata, olsza czarna, lipa, grab zwyczajny, buk.

Ponadto przy ścieżce znajduje się mini ogród dendrologiczny, w którym możemy zobaczyć 20 gatunków obcych tj. jodła koreańska, cyprysik Lawsona, jałowiec chiński, metasekwoja. Przejście trasy zajmuje ok. 30 min. W dni robocze w okresie od kwietnia do października możemy również obejrzeć produkcję sadzonek na szkółce leśnej. Trasa biegnie główną drogą przy szkółce leśnej.

Na miejscu możemy skorzystać z zadaszenia z ławkami i stołem.

Do ścieżki możemy dojechać drogą krajową nr 65 z Białegostoku w kierunku przejścia granicznego z Białorusią w Bobrownikach. Po przejechaniu ok. 40 km od Białegostoku skręcamy na południe w leśną drogę oznakowaną tablicą Szkółka Leśna. Jadąc autobusem należy wysiąść na przystanku Kolonia Wierobie. Od przystanku do ścieżki należy przejść ok. 1 km w kierunku zachodnim (tą samą drogą, którą przyjechaliśmy).


 

__________________________________________________________________________________________________

ŚCIEŻKA EDUKACYJNA – ŻYCIE W ZBIORNIKACH WODNYCH I ICH OKOLICY
___________________________________________________________________________________________________________

Zlokalizowana jest przy zbiorniku wodnym Wyżary w leśnictwie Radunin i prowadzi wokół niego. Na ścieżce znajdują się trzy przystanki opisujące gatunki płazów, motyli dziennych i ryb.

Wędrując po ścieżce w okresie letnim możemy usłyszeć i zobaczyć chronione gatunki płazów między innymi kumaka nizinnego, rozlewiska powstałe po działalności bobrów oraz miejsca ich żerowania, roślinność wodną taką jak grążel żółty, grzybień biały, liczne ważki, motyle, a także ptaki związane ze środowiskiem wodnym. Przejście całości trasy zajmuje ok. 30 minut. Przy zbiorniku znajduje sie wiata z ławkami i stołem umożliwiająca odpoczynek.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zapobiegać, przeciwdziałać, ograniczać - projekt ochrony przeciwpożarowej

Zapobiegać, przeciwdziałać, ograniczać - projekt ochrony przeciwpożarowej

Polskie lasy są dość mocno narażone na pożary - pod tym względem plasujemy się w europejskiej czołówce. Na szczęście kluczowy wskaźnik, czyli powierzchnia lasu objęta pożarem, nie zwiększa się drastycznie z roku na rok - i to pomimo zmian klimatu, które mają duży wpływ na wzrost zagrożenia pożarowego. Duża w tym zasługa sprawnego systemu wykrywania i lokalizowania pożarów w Lasach Państwowych oraz niewidocznej na co dzień pracy setek, a nawet tysięcy osób. Dzięki nim pożary polskich lasów nie trafiają na pierwsze strony gazet. Rozwijamy i doposażamy system ochrony ppoż. w ramach "Kompleksowego projektu adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów". W jaki sposób leśnicy chronią lasy przed ogniem i w co inwestują? - o tym dowiecie się z naszego filmu.