Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ścieżki edukacyjne

Na terenie nadleśnictwa zlokalizowane są dwie ścieżki edukacyjne: "Drzewa naszych lasów" oraz "Życie w zbiornikach wodnych i ich okolicy"

__________________________________________________________________________________________________

ŚCIEŻKA EDUKACYJNA – DRZEWA NASZYCH LASÓW
___________________________________________________________________________________________________________

Zlokalizowana jest w obrębie Szkółki Leśnej w leśnictwie Lipnik. Ścieżka składa się z 8 przystanków opisujących główne gatunki lasotwórcze Polski. Są to: sosna zwyczajna, świerk pospolity, dąb, brzoza brodawkowata, olsza czarna, lipa, grab zwyczajny, buk.

Ponadto przy ścieżce znajduje się mini ogród dendrologiczny, w którym możemy zobaczyć 20 gatunków obcych tj. jodła koreańska, cyprysik Lawsona, jałowiec chiński, metasekwoja. Przejście trasy zajmuje ok. 30 min. W dni robocze w okresie od kwietnia do października możemy również obejrzeć produkcję sadzonek na szkółce leśnej. Trasa biegnie główną drogą przy szkółce leśnej.

Na miejscu możemy skorzystać z zadaszenia z ławkami i stołem.

Do ścieżki możemy dojechać drogą krajową nr 65 z Białegostoku w kierunku przejścia granicznego z Białorusią w Bobrownikach. Po przejechaniu ok. 40 km od Białegostoku skręcamy na południe w leśną drogę oznakowaną tablicą Szkółka Leśna. Jadąc autobusem należy wysiąść na przystanku Kolonia Wierobie. Od przystanku do ścieżki należy przejść ok. 1 km w kierunku zachodnim (tą samą drogą, którą przyjechaliśmy).


 

__________________________________________________________________________________________________

ŚCIEŻKA EDUKACYJNA – ŻYCIE W ZBIORNIKACH WODNYCH I ICH OKOLICY
___________________________________________________________________________________________________________

Zlokalizowana jest przy zbiorniku wodnym Wyżary w leśnictwie Radunin i prowadzi wokół niego. Na ścieżce znajdują się trzy przystanki opisujące gatunki płazów, motyli dziennych i ryb.

Wędrując po ścieżce w okresie letnim możemy usłyszeć i zobaczyć chronione gatunki płazów między innymi kumaka nizinnego, rozlewiska powstałe po działalności bobrów oraz miejsca ich żerowania, roślinność wodną taką jak grążel żółty, grzybień biały, liczne ważki, motyle, a także ptaki związane ze środowiskiem wodnym. Przejście całości trasy zajmuje ok. 30 minut. Przy zbiorniku znajduje sie wiata z ławkami i stołem umożliwiająca odpoczynek.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zapraszamy na Wyżary

Zapraszamy na Wyżary

W roku 2023 wędkowanie na Wyżarach rozpoczyna się od 01.04.2024 roku

 

Wędkowanie na Wyżarach

Od 01 kwietnia 2024 r. będzie można wędkować na zbiorniku Wyżary. Osoby zainteresowane wędkowaniem będą mogły kupić następujące rodzaje zezwoleń:

- od poniedziałku do czwartku, koszt: 50,00 zł brutto.

- od piątku do niedzieli, koszt: 64,00 zł brutto.

Limit zezwoleń na termin: 15 szt.

Łowić ryby można równocześnie na dwie wędki.

Na zbiorniku obowiązują zasady łowiska typu Catch & Release gdzie obowiązuje całkowity zakaz zabierania ryb oraz nakaz stosowania bezzadziorowych haczyków pod rygorem nałożenia kary i odmowy sprzedaży kolejnego zezwolenia, (zabierać można tylko i wyłącznie płotki).

Pamiętajcie, że należy zachować czystość. Osoba wędkująca zobowiązana jest do utrzymania w czystości stanowiska wędkarskiego w promieniu minimum 5 m bez względu na stan, jaki zastała przed rozpoczęciem połowu. Przy zbiorniku zabronione jest palenie ognisk, biwakowanie i nocowanie.

Wykupione zezwolenie upoważnia do połowu ryb i dojazdu do zbiornika Wyżary pojazdem mechanicznym. Zabroniony jest wjazd pojazdami mechanicznymi na groblę oraz parkowania wzdłuż linii brzegowej.

Zezwolenia są sprzedawane w kasie Nadleśnictwa od poniedziałku do piątku w godzinach od 730 do 1400, preferowana płatność: karta płatnicza.

W związku z obowiązuajcym limitem sprzedawanych zezwoleń przed przyjazdem do biura nadleśnictwa należy telefonicznie zweryfikować ilość wolnych miejsc.

więcej informacji:

pod względem finansowo - księgowym: Mateusz Chowański, tel.: 85 713 23 07,

pod względem merytorycznym: Piotr Dąbrowski, tel.: 85 713 23 20;
 

Szczegółowe informacje na temat wędkowania zawarte są w „Zasadach wędkowania w zbiorniku Wyżary”.