Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona lasu

W celu zachowania zadowalającej zdrowotności i naturalnej odporności lasów, należy szczególną uwagę poświęcić właściwemu stanowi sanitarnemu lasu.

Ochrona lasu skupia się przede wszystkim na ograniczaniu populacji szkodliwych owadów i grzybów. Dużą uwagę przywiązuje się do zwalczania owadów: kornika drukarza, szeliniaka sosnowca i brudnicy mniszki. Spośród grzybów największe znaczenie ma korzeniowiec wieloletni, od którego cierpią drzewostany rosnące na gruntach porolnych. 

Dotychczas w nadleśnictwie nie wystąpiły poważniejsze gradacje owadów. W niektórych latach pojawiło się zagrożenie drzewostanów świerkowych spowodowane nasilonym występowaniem kornika drukarza, lecz zwalczono je skutecznie wykładając pułapki (np. feromonowe) i usuwając drzewa trocinowe.

Ważnym elementem prowadzonej ochrony lasu jest ograniczenie szkód powodowanych przez zwierzynę płową: jelenie, sarny, łosie. Dlatego corocznie uprawy leśne są zabezpieczane repelentami lub są grodzone, aby zachować prawidłowy wzrost młodego pokolenia drzewek.

Inną, bardzo ważną formą ochrony lasów jest ochrona przeciwpożarowa, w nadleśnictwach prowadzona od kwietnia do października.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Gospodarka łowiecka

Gospodarka łowiecka

Gospodarka łowiecka na terenie Nadleśnictwa Waliły prowadzona jest przez dwa koła łowieckie - Podmuch i Cietrzew. Obszar nadleśnictwa to bardzo atrakcyjne łowisko. Dążenie do przebudowy i urozmaicenia leśnych monokultur wpływa na zwiększenie różnorodności biologicznej.

Zagospodarowanie łąk, poletek łowieckich stwarza doskonałe warunki do występowania zwierzyny

Stan zwierzyny jest bardzo dobry, a struktura populacji jest prawidłowa. Na terenie puszczańskich leśnictw żyją bardzo licznie łosie, jelenie, sarny, dziki i lisy oraz rzadkie rysie i wilki.To właśnie z terenu Nadleśnictwa Waliły pochodzi najpiękniejsze poroże jelenia w Polsce (ocenione na 252 punkty i wadze 14,16 kg – forma nieregularna osiemnastka). Również trofeum łosia (wycenione na 295,85 punktu) jest jednym z czterech najlepszych w kraju.

Ciekawe trofea pochodzące z terenu nadleśnictwa Waliły:

 

 

Wieniec jelenia, pozyskany w 1978 roku wyceniony na 252 punktów (ciężar: 14.60 kg, liczba odnóg 17), który do dziś jest tzw. rekordem Polski.

 



 

 

 

W 1978 roku pozyskano łosia byka, którego poroże wyceniono na 295.25 punktów, jest to czwarte miejsce na krajowej wystawie trofeów zdobytych po II Wojnie Światowej.




 

 


W 1978 roku pozyskano rysia, którego skóra miała długość 142 cm i szerokość 35,5 cm. Wyceniona została na 135.88 punktów (28 miejsce w skali kraju). Czaszka o długości 16.55 cm i szerokości 11.39 cm została wyceniona na 27.94 punktów i zajmuje 4 miejsce w skali Polski.