Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona lasu

W celu zachowania zadowalającej zdrowotności i naturalnej odporności lasów, należy szczególną uwagę poświęcić właściwemu stanowi sanitarnemu lasu.

Ochrona lasu skupia się przede wszystkim na ograniczaniu populacji szkodliwych owadów i grzybów. Dużą uwagę przywiązuje się do zwalczania owadów: kornika drukarza, szeliniaka sosnowca i brudnicy mniszki. Spośród grzybów największe znaczenie ma korzeniowiec wieloletni, od którego cierpią drzewostany rosnące na gruntach porolnych. 

Dotychczas w nadleśnictwie nie wystąpiły poważniejsze gradacje owadów. W niektórych latach pojawiło się zagrożenie drzewostanów świerkowych spowodowane nasilonym występowaniem kornika drukarza, lecz zwalczono je skutecznie wykładając pułapki (np. feromonowe) i usuwając drzewa trocinowe.

Ważnym elementem prowadzonej ochrony lasu jest ograniczenie szkód powodowanych przez zwierzynę płową: jelenie, sarny, łosie. Dlatego corocznie uprawy leśne są zabezpieczane repelentami lub są grodzone, aby zachować prawidłowy wzrost młodego pokolenia drzewek.

Inną, bardzo ważną formą ochrony lasów jest ochrona przeciwpożarowa, w nadleśnictwach prowadzona od kwietnia do października.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Mobilizacja Straży Leśnej

Mobilizacja Straży Leśnej

Lasy Państwowe ogłosiły mobilizację Straży Leśnej. Leśni funkcjonariusze z całej Polski wesprą Straż Graniczną, Policję i żołnierzy Wojska Polskiego na granicy z Białorusią. Lasy Państwowe przekażą także polskim służbom chroniącym granicę drewno na opał i do budowy tymczasowej infrastruktury polowej.

- Leśnicy i funkcjonariusze Straży Leśnej z regionów przygranicznych pomagają polskim służbom od początku kryzysu migracyjnego. Doskonale znają teren, zwłaszcza trudnodostępne leśne ostępy. Niestety, sytuacja się zaostrzyła, dlatego podjąłem decyzję o mobilizacji Straży Leśnej w całej Polsce i skierowaniu części funkcjonariuszy na granicę z Białorusią, by pomóc bronić nasz kraj – powiedział p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych Józef Kubica.

Decyzja zapadła po konsultacji z wiceministrem klimatu i środowiska Edwardem Siarką, pełnomocnikiem rządu ds. leśnictwa i łowiectwa.

- Obrona polskich granic to nasz obowiązek. Czas próby dla każdego z nas. Ojczyzna zawsze mogła liczyć na leśników. Dzisiaj też jej nie zawiedziemy – podkreślił wiceminister Edward Siarka. 

Funkcjonariusze Straży Leśnej z nadleśnictw w całej Polsce zostaną skierowani do jednostek nadgranicznych. W porozumieniu z dowództwem Wojska Polskiego, Straży Granicznej i Policji będą wspomagać polskie służby mundurowe w kontrolowaniu granicy. Strażnicy leśni dysponują odpowiednim doświadczeniem, sprzętem obronnym i pojazdami.

Dyrektor Józef Kubica podjął także decyzję o przekazaniu wojsku drewna, które będzie wykorzystane do budowy infrastruktury polowej, m.in. platform obserwacyjnych, a także jako opał w polowych obozach, gdzie zgromadzone są nasze siły obronne.