Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ochrona przyrody w Nadleśnictwie Waliły

Ochrona przyrody ma na celu zachowanie, odpowiednie użytkowanie i odtwarzanie zasobów przyrody tak żywej, jak i nieożywionej.

Na obszarze Nadleśnictwa zlokalizowano i wyznaczono 8 stref ochronnych dla ptaków podlegających szczególnej ochronie, tj. bielika, orlika krzykliwego oraz cietrzewia. 

Na terenie nadleśnictwa występuje 16 drzew uznanych za pomniki przyrody.

 



 

 

We wsi Waliły znajduje się olbrzymi głaz narzutowy o obwodzie 14 m, pozostałość epoki lodowcowej. Dzięki staraniom naukowców i leśników uratowano od zagłady największe zwierzę współczesnej Europy - ŻUBRA.

Latem żubry (w ilości ok. 50 sztuk) przebywają na terenie Nadleśnictwa Waliły i Krynki, penetrując w poszukiwaniu żeru obszar o powierzchni około 10 000 ha pokryty głównie borami sosnowymi i sosnowo - świerkowymi (lasy liściaste z dębem, jesionem, klonem i lipą występują tu fragmentarycznie).

Nadleśnictwo od wielu lat prowadzi szereg działań związanych z ochroną żubra, najważniejszy ich kierunek to powiększenie letniej bazy pokarmowej żubra poprzez zagospodarowanie nieużytków i odtworzenie śródleśnych łąk.

W Leśnictwie Radunin znajduje się sztuczny zbiornik wodny o nazwie „Wyżary", spełnia on niezwykle istotną funkcję przyrodniczą będąc siedliskiem wielu zwierząt i roślin związanych ze środowiskiem wodnym, np. rybołowa, rzadkich gatunków gadów i płazów.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Mobilizacja Straży Leśnej

Mobilizacja Straży Leśnej

Lasy Państwowe ogłosiły mobilizację Straży Leśnej. Leśni funkcjonariusze z całej Polski wesprą Straż Graniczną, Policję i żołnierzy Wojska Polskiego na granicy z Białorusią. Lasy Państwowe przekażą także polskim służbom chroniącym granicę drewno na opał i do budowy tymczasowej infrastruktury polowej.

- Leśnicy i funkcjonariusze Straży Leśnej z regionów przygranicznych pomagają polskim służbom od początku kryzysu migracyjnego. Doskonale znają teren, zwłaszcza trudnodostępne leśne ostępy. Niestety, sytuacja się zaostrzyła, dlatego podjąłem decyzję o mobilizacji Straży Leśnej w całej Polsce i skierowaniu części funkcjonariuszy na granicę z Białorusią, by pomóc bronić nasz kraj – powiedział p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych Józef Kubica.

Decyzja zapadła po konsultacji z wiceministrem klimatu i środowiska Edwardem Siarką, pełnomocnikiem rządu ds. leśnictwa i łowiectwa.

- Obrona polskich granic to nasz obowiązek. Czas próby dla każdego z nas. Ojczyzna zawsze mogła liczyć na leśników. Dzisiaj też jej nie zawiedziemy – podkreślił wiceminister Edward Siarka. 

Funkcjonariusze Straży Leśnej z nadleśnictw w całej Polsce zostaną skierowani do jednostek nadgranicznych. W porozumieniu z dowództwem Wojska Polskiego, Straży Granicznej i Policji będą wspomagać polskie służby mundurowe w kontrolowaniu granicy. Strażnicy leśni dysponują odpowiednim doświadczeniem, sprzętem obronnym i pojazdami.

Dyrektor Józef Kubica podjął także decyzję o przekazaniu wojsku drewna, które będzie wykorzystane do budowy infrastruktury polowej, m.in. platform obserwacyjnych, a także jako opał w polowych obozach, gdzie zgromadzone są nasze siły obronne.