Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ochrona przyrody w Nadleśnictwie Waliły

Ochrona przyrody ma na celu zachowanie, odpowiednie użytkowanie i odtwarzanie zasobów przyrody tak żywej, jak i nieożywionej.

Na obszarze Nadleśnictwa zlokalizowano i wyznaczono 8 stref ochronnych dla ptaków podlegających szczególnej ochronie, tj. bielika, orlika krzykliwego oraz cietrzewia. 

Na terenie nadleśnictwa występuje 16 drzew uznanych za pomniki przyrody.

 



 

 

We wsi Waliły znajduje się olbrzymi głaz narzutowy o obwodzie 14 m, pozostałość epoki lodowcowej. Dzięki staraniom naukowców i leśników uratowano od zagłady największe zwierzę współczesnej Europy - ŻUBRA.

Latem żubry (w ilości ok. 50 sztuk) przebywają na terenie Nadleśnictwa Waliły i Krynki, penetrując w poszukiwaniu żeru obszar o powierzchni około 10 000 ha pokryty głównie borami sosnowymi i sosnowo - świerkowymi (lasy liściaste z dębem, jesionem, klonem i lipą występują tu fragmentarycznie).

Nadleśnictwo od wielu lat prowadzi szereg działań związanych z ochroną żubra, najważniejszy ich kierunek to powiększenie letniej bazy pokarmowej żubra poprzez zagospodarowanie nieużytków i odtworzenie śródleśnych łąk.

W Leśnictwie Radunin znajduje się sztuczny zbiornik wodny o nazwie „Wyżary", spełnia on niezwykle istotną funkcję przyrodniczą będąc siedliskiem wielu zwierząt i roślin związanych ze środowiskiem wodnym, np. rybołowa, rzadkich gatunków gadów i płazów.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Oszczędzamy energię

Oszczędzamy energię

W związku z aktualną sytuacją geopolityczną, której następstwem jest trwający na świecie kryzys energetyczny, Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchamia kampanię edukacyjną dotyczącą oszczędzania energii. Jej celem jest kształtowanie postaw i nawyków społeczeństwa nt. racjonalnego gospodarowania energią cieplną i elektryczną w gospodarstwie domowym, biurze czy szkole.

Bezpieczeństwo energetyczne stało się kluczowym elementem naszego życia, a krajowy i europejski sektor energetyczny znajduje się obecnie w przełomowym momencie.

"Z tego powodu mocno zachęcamy gospodarstwa domowe do oszczędzania energii. To nie tylko korzyść dla naszego portfela czy środowiska, ale także działanie na rzecz bezpieczeństwa energetycznego Polski" - mówi minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Dlatego właśnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi kampanię społeczną "Oszczędzamy energię", mającą przekonać Polki i Polaków do wprowadzenia w swoje codzienne życie zmian, które pozwolą im wykorzystywać mniej energii cieplnej i elektrycznej. 

W ramach kampanii w mediach ogólnopolskich pojawią się spoty telewizyjne, audycje radiowe, artykuły w prasie i  w Internecie. Będą prowadzone również działania edukacyjne skierowane do szkół i do młodzieży. W mediach społecznościowych Ministerstwa będą publikowane materiały ze wskazówkami, jak oszczędzać energię.

Więcej informacji na stronie http://energieoszczedzamy.gov.pl

W białostockiej dyrekcji Lasów Państwowych słońce napędza komputery.

Lasy Państwowe również angażują się w działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz zapewnienie samowystarczalności energetycznej PGL LP. Jednym z flagowych projektów rozwojowych jest „Las Energii”, którego głównym celem jest transformacja energetyczna organizacji.

Projekt obejmuje wiele różnorodnych, ale uzupełniających się zadań oraz inwestycji m.in. produkcja energii z OZE (instalacje fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe), zakup pojazdów napędzanych energią elektryczną, zwiększenie efektywności energetycznej LP poprzez stosowanie innowacyjnych metod zarządzania energią.