Widok zawartości stron Widok zawartości stron

położenie

Nadleśnictwo Waliły wchodzi w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, położone jest na terenie województwa podlaskiego, w powiecie białostockim w gminie Gródek.

Od północy Nadleśnictwo Waliły swym zasięgiem terytorialnym graniczy z Nadleśnictwem Krynki. Na wschodzie dochodzi do granicy państwa. Od południa i południowego zachodu graniczy z Nadleśnictwem Żednia.

Północno-zachodnia część nadleśnictwa graniczy z Nadleśnictwem Supraśl. Ogólna powierzchnia nadleśnictwa wynosi 15 972,26 ha , w tym grunty leśne 14984,76 ha.

Obszary leśne nadleśnictwa położone są w II Krainie Przyrodniczo - Leśnej Mazursko – Podlaskiej, 5 dzielnicy Wysoczyzny Bielsko-Białostockiej, w mezoregionach Puszczy Knyszyńskiej oraz Wzgórz Sokólskich.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Gospodarka łowiecka

Gospodarka łowiecka

Gospodarka łowiecka na terenie Nadleśnictwa Waliły prowadzona jest przez dwa koła łowieckie - Podmuch i Cietrzew. Obszar nadleśnictwa to bardzo atrakcyjne łowisko. Dążenie do przebudowy i urozmaicenia leśnych monokultur wpływa na zwiększenie różnorodności biologicznej.

Zagospodarowanie łąk, poletek łowieckich stwarza doskonałe warunki do występowania zwierzyny

Stan zwierzyny jest bardzo dobry, a struktura populacji jest prawidłowa. Na terenie puszczańskich leśnictw żyją bardzo licznie łosie, jelenie, sarny, dziki i lisy oraz rzadkie rysie i wilki.To właśnie z terenu Nadleśnictwa Waliły pochodzi najpiękniejsze poroże jelenia w Polsce (ocenione na 252 punkty i wadze 14,16 kg – forma nieregularna osiemnastka). Również trofeum łosia (wycenione na 295,85 punktu) jest jednym z czterech najlepszych w kraju.

Ciekawe trofea pochodzące z terenu nadleśnictwa Waliły:

 

 

Wieniec jelenia, pozyskany w 1978 roku wyceniony na 252 punktów (ciężar: 14.60 kg, liczba odnóg 17), który do dziś jest tzw. rekordem Polski.

 



 

 

 

W 1978 roku pozyskano łosia byka, którego poroże wyceniono na 295.25 punktów, jest to czwarte miejsce na krajowej wystawie trofeów zdobytych po II Wojnie Światowej.




 

 


W 1978 roku pozyskano rysia, którego skóra miała długość 142 cm i szerokość 35,5 cm. Wyceniona została na 135.88 punktów (28 miejsce w skali kraju). Czaszka o długości 16.55 cm i szerokości 11.39 cm została wyceniona na 27.94 punktów i zajmuje 4 miejsce w skali Polski.