Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona gatunkowa

W oparciu o dostępne opracowania odnoszące się do regionu, w tym plany ochrony przyrody rezerwatów, sporządzono listę roślin grzybów i zwierząt podlegających ochronie prawnej, a występujących na terenie objętym zasięgiem terytorialnym Nadleśnictwa Waliły.

Wiele gatunków zwierząt występujących na obszarze Nadleśnictwa Waliły ze względu na małą liczebność oraz duże zagrożenie wyginięciem wpisanych zostało do „POLSKIEJ CZERWONEJ KSIĘGI". Do zwierząt tych zalicza się m.in.:

 


Orlik krzykliwy (Aquila pomarina). Jest gatunkiem rzadkim. Zasiedla lasy liściaste i mieszane oraz podmokłe zadrzewienia położone nad rzekami.



 

 

 

Puchacz (Bubo bubo). Jest gatunkiem skrajnie nielicznym. Zamieszkuje rozległe kompleksy leśne w pobliżu zbiorników wodnych.


 

 


Włochatka (Aaegolius funereus). Bardzo rzadki ptak, zamieszkujący bory z udziałem świerka w pobliżu łąk, bagien i dolin rzecznych. Gnieździ się w dziuplach starych drzew oraz budkach lęgowych.



Dzięcioł białogrzbiety (Dendrocopos leukotos) i Dzięcioł trójpalczasty (Picoides triadactylus). Pierwszy gatunek występuje w lasach liściastych i mieszanych oraz siedliskach podmokłych, drugi zaś preferuje bory świerkowe i sosnowe.

 

 

W stosunku do wszystkich wymienionych zwierząt, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt z dnia 7 października 2014 roku (Dz.U. 2014 poz. 1348) zabrania się:

  • umyślnego zabijania;
  • umyślnego okaleczania lub chwytania;
  • umyślnego niszczenia ich jaj lub form rozwojowych;
  • transportu;
  • chowu;
  • zbierania, pozyskiwania, przetrzymywania lub posiadania okazów gatunków;
  • niszczenia siedlisk lub ostoi, będących ich obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania;
  • niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd, mrowisk, nor, legowisk, żeremi, tam, tarlisk, zimowisk lub innych schronień;
  • umyślnego uniemożliwiania dostępu do schronień;
  • zbywania, oferowania do sprzedaży, wymiany lub darowizny okazów gatunków;
  • wwożenia z zagranicy lub wywożenia poza granicę państwa okazów gatunków;
  • umyślnego przemieszczania z miejsc regularnego przebywania na inne miejsca;
  • umyślnego wprowadzania do środowiska przyrodniczego.

Innym niezwykle rzadkim ptakiem występującym na terenie nadleśnictwa jest Bielik, któremu również wyznaczono strefy ochronne. Natomiast Leśnictwa Królowe Stojło, Radunin, Lipnik Gródek i Zielona za najlepsze lokalizacje żeremi wybrały sobie Bobry.

Oprócz ochrony fauny wynikającej z decyzji administracyjnych, Nadleśnictwo Waliły realizowało i winno w dalszym ciągu kontynuować szeroko zakrojone działania profilaktyczne zmierzające do ochrony miejsc lęgowych i regularnego przebywania, pożytecznej ornitofauny i entomofauny. Dotyczy to głównie ochrony drzew dziuplastych, wywieszania budek lęgowych dla ptaków, ochrony mrowisk i ograniczenia do niezbędnego minimum środków chemicznych w zwalczaniu szkodliwych owadów i chwastów.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Prezent dla tych, którzy podzielą się życiem

Prezent dla tych, którzy podzielą się życiem

Już 16 grudnia każdy, kto zechce przekazać wyjątkowy dar krwi, będzie mógł wziąć udział w akcji „Choinka dla życia”. Dla krwiodawców leśnicy przygotowali świąteczne, naturalne drzewka.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Lasy Państwowe wspólnie z Narodowym Centrum Krwi promują ideę honorowego krwiodawstwa. Dawcy, którzy 16 grudnia oddadzą krew lub jej składniki - płytki krwi lub osocze, otrzymają naturalne drzewka świąteczne.


- Święta to piękny, rodzinny czas. W wielu domach stanie bożonarodzeniowa choinka. Ważne, by było to naturalne drzewko, pachnące lasem. Proponując takie drzewka, chcemy zachęcić ludzi, by w te święta podarowali wyjątkowy prezent, jakim jest bezcenny dar życia w postaci krwi - powiedział Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


Pamiętajmy, że krew jest lekiem, który nie zostanie wyprodukowany w laboratorium. Może go podarować tylko drugi człowiek. Tylko dzięki ofiarności dawców możliwe jest niesienie pomocy pacjentom, którzy w czasie leczenia wymagają użycia krwi lub jej składników. Krew i preparaty krwiopochodne są potrzebne podczas skomplikowanych operacji, ratują życie ofiarom wypadków oraz pacjentom przewlekle chorującym, na przykład na choroby hematologiczne.

 

Akcja „Choinka dla życia” odbędzie się na terenie całego kraju, we współpracy z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
W ramach akcji krew można oddać nie tylko w stacjonarnych punktach krwiodawstwa, ale także w specjalnych mobilnych.

W Białymstoku akcja "Choinka dla życia" odbędzie się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku przy ul. M. Skłodowskiej - Curie 23. Wszystkie osoby, które oddadzą w tym dniu krew (lub jej składniki) otrzymają od leśników drzewko świerka pospolitego, przygotowane przez Nadleśnictwo Białowieża.

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku akcja "Choinka dla życia" przeprowadzona zostanie również przez Nadleśnictwa: Bielsk, Hajnówka, Łomża i Suwałki.

Szczegółowe informacje wraz ze wskazaniem miejsc, gdzie można przyłączyć się akcji są dostępne na stronie www.choinkadlazycia.pl.

Warto pamiętać, by oddać krew należy być osobą zdrową, to znaczy nie mieć objawów przeziębienia, nie przyjmować aktualnie żadnych leków. Przed przyjściem do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa należy zjeść lekkostrawny posiłek, wypić około 2 litry płynów (w ciągu 24 godzin przed pobraniem) i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Krew i jej składniki mogą oddawać osoby pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Szczegółowy wywiad prowadzony przed pobraniem krwi wyklucza osoby, które nie mogą oddawać krwi. Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi. Samo pobranie trwa zwykle około 10 minut. Więcej warunków dla dawców krwi znajduje się na stronie www.twojakrew.pl

***

Drzewka z Lasów Państwowych pochodzą z planowanych przez leśników cięć pielęgnacyjnych oraz ze specjalnych plantacji choinkowych. Najczęściej są to miejsca w lesie, które w przyszłości mają mieć zmienione przeznaczenie.
Naturalne choinki po świętach można pozostawić przy śmietniku, skąd zostaną odebrane jako odpady komunalne. Można także oddać drzewko do gminnego punktu zbiórki odpadów jako odpad biodegradowalny. Drzewka muszą być pozbawione wszelkich lampek i ozdób, w tym wykonanych z tworzyw sztucznych, papieru, metalu i szkła.