Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części dla potrzeb przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, ale również systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach,

Lasy Państwowe w coraz większym stopniu mechanizują prace leśne. W lesie pracuje coraz więcej maszyn, takich jak harwestery i forwardery. Podnoszą one ergonomię i wydajność prac pozyskaniowych. Maszyny te są własnością jednostek LP lub zakładów usług leśnych, wykonujących zadania na zlecenie LP.

Darami lasu są także bardzo chętnie zbierane przez nas grzyby, których w polskich lasach rośnie ponad 1000 jadalnych gatunków.

W  lasach zbieramy również owoce borówki czernicy (zwanej czarną jagodą), borówki brusznicy,  jeżyny, maliny, róży, głogów, jarzębu pospolitego (popularnej jarzębiny czerwonej), żurawiny, bzu czarnego, orzechów laskowych i wiele innych, których nie sposób tutaj wymienić. Warto pamiętać, że te wszystkie płody leśne każdy może swobodnie zbierać na własne potrzeby, oczywiście w sposób nie powodujący niszczenia grzybni, roślin i innych elementów środowiska przyrodniczego, w którym one występują.

Las wielu z nas kojarzy się z drzewkami bożonarodzeniowymi. Co roku do polskich domów na święta trafia ponad 200 tys. choinek z Lasów Państwowych. Pochodzą one ze specjalnie prowadzonych plantacji choinkowych lub z cięć pielęgnacyjnych wykonywanych w drzewostanach świerkowych. Obok świerka coraz większym zainteresowaniem cieszą się choinki sosnowe, które pozyskiwane są przy okazji wykonywania cięć pielęgnacyjnych w uprawach i młodnikach.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zapraszamy na Wyżary

Zapraszamy na Wyżary

Wędkowanie na Wyżarach

Od 17 maja 2021 r. będzie można wędkować na zbiorniku Wyżary. Osoby zainteresowane wędkowaniem będą mogły kupić następujące rodzaje zezwoleń:

- od poniedziałku do czwartku, koszt: 40,00 zł brutto.

- od piątku do niedzieli, koszt: 54,00 zł brutto.

Limit zezwoleń na termin: 15 szt.

Łowić ryby można równocześnie na dwie wędki. Złowione ryby każdego gatunku powinny zostać natychmiast wypuszczone do zbiornika.

            Pamiętajcie, że należy zachować czystość. Osoba wędkująca zobowiązana jest do utrzymania w czystości stanowiska wędkarskiego w promieniu minimum 5 m bez względu na stan, jaki zastała przed rozpoczęciem połowu. Przy zbiorniku zabronione jest palenie ognisk, biwakowanie i nocowanie.

Wykupione zezwolenie upoważnia do połowu ryb i dojazdu do zbiornika Wyżary pojazdem mechanicznym. Zabroniony jest wjazd pojazdami mechanicznymi na groblę oraz parkowania wzdłuż linii brzegowej.

Zezwolenia są sprzedawane w kasie Nadleśnictwa od poniedziałku do piątku w godzinach od 730 do 1400, preferowana płatność: karta płatnicza.

W związku z obowiązuajcym limitem sprzedawanych zezwoleń przed przyjazdem do biura nadleśnictwa należy telefonicznie zweryfikować ilość wolnych miejsc.

więcej informacji:

pod względem finansowo - księgowym: Mateusz Chowański, tel.: 85 713 23 07,

pod względem merytorycznym: Piotr Dąbrowski, tel.: 85 713 23 16;
 

Szczegółowe informacje na temat wędkowania zawarte są w „Zasadach wędkowania w zbiorniku Wyżary”.

Materiały do pobrania