Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Walory przyrodnicze

Lasy Nadleśnictwa Waliły będące częścią prastarej Puszczy Knyszyńskiej są niezwykle atrakcyjne przyrodniczo ze względu na swoje położenie nie podlegają silnej presji masowego ruchu turystycznego jak inne kompleksy leśne naszego kraju.

Urozmaicone środowisko, bogata flora i fauna przy słabej penetracji ludzi, stwarzają idealne warunki dla turystów – koneserów, przyrodników, fotoamatorów kochających spokój i samotne obcowanie z naturą.

Teren nadleśnictwa w okresie jesiennym jest chętnie odwiedzany przez grzybiarzy.

W warunkach zimowych występują tu znakomite warunki dla turystyki kwalifikowanej, a zwłaszcza narciarstwa biegowego oraz kuligów i ognisk.

Atrakcyjne w okresie zimy mogą okazać się liczne starsze drzewostany puszczańskie z okazami pomnikowych sosen, świerków, wiązów, klonów, olch, dębów oraz tereny źródliskowe i leśne naturalne strumyki – często poprzecinane tamami bobrów.         

Ciekawostką archeologiczną jest występowanie kurhanów na terenie Nadleśnictwa Waliły. Cmentarzysko położone jest ok. 0,5 km na północny – wschód od wsi Łużany, 4 km na zachód od granicy polsko – białoruskiej. Kopce znajdują się w lesie na obszarze ok. 15 ha. Decyzją wojewody z dnia 1 XII 2004r., wpisano do rejestru zabytków cmentarzysko kurhanowe składające się z 8 kurhanów pochodzące z okresu Prasłowian.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zapobiegać, przeciwdziałać, ograniczać - projekt ochrony przeciwpożarowej

Zapobiegać, przeciwdziałać, ograniczać - projekt ochrony przeciwpożarowej

Polskie lasy są dość mocno narażone na pożary - pod tym względem plasujemy się w europejskiej czołówce. Na szczęście kluczowy wskaźnik, czyli powierzchnia lasu objęta pożarem, nie zwiększa się drastycznie z roku na rok - i to pomimo zmian klimatu, które mają duży wpływ na wzrost zagrożenia pożarowego. Duża w tym zasługa sprawnego systemu wykrywania i lokalizowania pożarów w Lasach Państwowych oraz niewidocznej na co dzień pracy setek, a nawet tysięcy osób. Dzięki nim pożary polskich lasów nie trafiają na pierwsze strony gazet. Rozwijamy i doposażamy system ochrony ppoż. w ramach "Kompleksowego projektu adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów". W jaki sposób leśnicy chronią lasy przed ogniem i w co inwestują? - o tym dowiecie się z naszego filmu.