Asset Publisher Asset Publisher

Zasoby leśne

Obszar Nadleśnictwa Waliły reprezentowany jest przeważnie przez zespół roślinny borów mieszanych wysokich ze świerkowo-sosnowym drzewostanem, oraz przez bór mieszany sosnowy. Zajmujące nieco mniejszy areał lasy mieszane są reprezentowane przez: kontynentalny las mieszany, grąd trzcinnikowy, grąd miodownikowy i leszczynowo-świerkowy las mieszany. Na siedliskach lasów świeżych występują: grąd typowy i grąd czyśćcowy.

Urozmaicenie szaty roślinnej Nadleśnictwa wynika z ukształtowania powierzchni terenu, budowy geologicznej, warunków wodnych, klimatu oraz właściwości gleb.

Dość liczne na tym obszarze bory świeże są reprezentowane przez bory sosnowe. Siedliska wilgotne w obrębie borów wilgotnych reprezentowane są przez sosnowy bór wilgotny. Na borach mieszanych wilgotnych występują: jegiel oraz sosnowo-świerkowy bór wilgotny. Lasy mieszane wilgotne reprezentowane są przez dębowo-świerkowy las mieszany wilgotny oraz przez grąd trzcinnikowy. Na lasach wilgotnych występują grądy czyśćcowe, grądy turzycowe oraz grądy murszowe. Bory bagienne charakteryzują się występowaniem zespołów leśnych boru łochyniowego. Wśród borów mieszanych bagiennych spotkać można świerczynę borealną oraz brzozowo-sosnowy las bagienny. Lasy mieszane bagienne reprezentowane są przez olszowy las mieszany bagienny, świerczynę borealną, biel oraz łęg świerkowo-olszowy. Olsy to głównie ols porzeczkowy oraz ols typowy. W sąsiedztwie cieków wodnych, gdzie dochodzi do zabagnień terenu występują łęgi jesionowo-olszowe.

Na terenie Nadleśnictwa Waliły istnieją też zbiorowiska znacznie odbiegające od naturalnych. Są to tzw. leśne zbiorowiska zastępcze. Ich skład florystyczny w istotny sposób różni się od składu zespołów naturalnych. Większość ekosystemów przekształconych w wyniku gospodarki leśnej posiada fitocenozy, w których zmianie uległ drzewostan, natomiast pozostałe składniki są zbliżone do występujących w zbiorowiskach naturalnych. Ekosystemy przekształcone występują też na glebach porolnych z wyraźnie ukształtowaną warstwą płużną. Zespoły roślinne są ściśle skorelowane z żyznością i wilgotnością siedlisk - spełniają więc rolę dobrych wskaźników potencjalnych możliwości siedlisk.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Zapraszamy na Wyżary

Zapraszamy na Wyżary

Od 01 kwietnia 2024 r. można wędkować na zbiorniku Wyżary. Osoby zainteresowane wędkowaniem będą mogły kupić następujące rodzaje zezwoleń:

- od poniedziałku do czwartku, koszt: 50,00 zł brutto.

- od piątku do niedzieli, koszt: 64,00 zł brutto.

Limit zezwoleń na termin: 15 szt.

Łowić ryby można równocześnie na dwie wędki.

Na zbiorniku obowiązują zasady łowiska typu Catch & Release gdzie obowiązuje całkowity zakaz zabierania ryb oraz nakaz stosowania bezzadziorowych haczyków pod rygorem nałożenia kary i odmowy sprzedaży kolejnego zezwolenia, (zabierać można tylko i wyłącznie płotki).

Pamiętajcie, że należy zachować czystość. Osoba wędkująca zobowiązana jest do utrzymania w czystości stanowiska wędkarskiego w promieniu minimum 5 m bez względu na stan, jaki zastała przed rozpoczęciem połowu. Przy zbiorniku zabronione jest palenie ognisk, biwakowanie i nocowanie.

Wykupione zezwolenie upoważnia do połowu ryb i dojazdu do zbiornika Wyżary pojazdem mechanicznym. Zabroniony jest wjazd pojazdami mechanicznymi na groblę oraz parkowania wzdłuż linii brzegowej.

Zezwolenia są sprzedawane w kasie Nadleśnictwa od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 14:00. Istnieje możliwość nabycia zezwolenia (faktury) elektronicznie. Kupujący musi dokonać przelewu  na numer rachunku bankowego:

 44 2030 0045 1110 0000 0072 8850 (BNP Paribas Bank Polska Spółka Akcyjna).

Tytuł przelewu musi zawierać następujące dane:

-Termin pozwolenia;

-Imię i Nazwisko;

-Adres, Kod pocztowy;

-E-mail

-Telefon kontaktowy.

Przykładowy tytuł przelewu:

Zezwolenie na połów ryb w dniach 10.05-12.05.2024r. Jan Kowalski ul. Białostocka 3, 16-040 Gródek, jan.kowlaski@fg.pl, 85 7132316.

 

W przypadku braku możliwości wpisania wszystkich informacji w tytule przelewu dane do Faktury należy wysłać na adres e-mail: walily@bialystok.lasy.gov.pl.

Faktura (Zezwolenie) zostanie wystawiona następnego dnia roboczego po wpływie zapłaty na rachunek bankowy oraz wysłana na podany przez kupującego adres e-mail. Proszę pamiętać o wcześniejszym wykonaniu przelewu oraz podaniu danych do faktury(zezwolenia). W przypadku nie otrzymania faktury na adres e-mail przed datą rozpoczęcia  zezwolenia zabrania się wędkowania.

W związku z obowiązującym limitem sprzedawanych zezwoleń przed przyjazdem do biura nadleśnictwa należy telefonicznie zweryfikować ilość wolnych miejsc.

więcej informacji:

pod względem finansowo – księgowym(W zakresie wystawienia faktury): Mateusz Chowański,   tel.: 85 713 23 07,

pod względem merytorycznym: Piotr Dąbrowski, tel.: 85 713 23 16;
 

Szczegółowe informacje na temat wędkowania zawarte są w „Zasadach wędkowania w zbiorniku Wyżary”.