Magazyn Magazyn

Gry

Tę część przygotowałem specjalnie dla tych, którzy kochają leśne przygody. Tutaj będziecie mogli wybrać się na wirtualny spacer po lesie. Wcielicie się w rolę leśnika i sami wyhodujecie las. A może wolicie zostać „Znawcą leśnych zwierząt”? Znalazłeś w lesie liść? Pomogę Ci rozpoznać, z jakiego drzewa pochodzi. Żądni wiedzy znajdą tu testy, puzzle i prezentacje dotyczące lasu i jego życia.

Leśnoteka

Leśnoteka to nasza mała multimedialna leśna encyklopedia. Tutaj znajdziesz informacje o najpospolitszych gatunkach roślin i zwierząt występujących w lesie. Dowiesz się czym tak pięknie pachnie sosnowy las, kiedy kwitną konwalie i co jedzą łosie. Jeśli szukasz wyjaśnienia pojęć leśnych, których nie rozumiesz zapraszam Cię do słownika.

Fotoblog

W tym miejscu zamieszczajcie swoje zdjęcia. Niech ich tematem będzie las i wszystko, co z nim związane. Nasz ekspert Antoni Kasprzak oceni Wasze prace i pomoże zdobyć umiejętności potrzebne fotografom-przyrodnikom.

Słownik

Las jest pełen tajemnic i trudnych pojęć. Tutaj znajdziesz wyjaśnienia haseł z terminologii leśnej. Kliknij na literkę rozpoczynającą poszukiwane przez Ciebie słowo lub wpisz je w wyszukiwarce, a otrzymasz jego definicję.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Bitwa pod Waliłami

Bitwa pod Waliłami

Zapraszamy na uroczyste obchody 160. rocznicy Bitwy pod Waliłami. Powstanie Styczniowe było największym zrywem narodowowyzwoleńczym przeciwko zaborcy rosyjskiemu. W ciągu prawie dwóch lat trwania powstania stoczono ponad tysiąc bitew i potyczek. Jedna z nich, zwana bitwą pod Waliłami, miała miejsce w uroczysku Piereciosy, w Nadleśnictwie Waliły.
Historycznie teren Nadleśnictwa Waliły jest mocno związany z powstaniem styczniowym 1863r. W ówczesnym czasie kompleks Puszczy Knyszyńskiej był schronieniem dla nowo powstałego oddziału powstańczego dowodzonego przez Onufrego Duchyńskiego oraz Walerego Wróblewskiego. Lasy Nadleśnictwa Waliły były świadkiem dramatycznych wydarzeń. W dniu 29 kwietnia 1863 roku pod wsią Waliły doszło do pierwszej i największej na terenie Puszczy Knyszyńskiej bitwy powstańców z wojskami rosyjskimi. Polski oddział liczący ok. 300 osób założył obóz w ostępie zwanym Komotowszczyzna. Jednak Rosjanom udało się ich wytropić. Po trwającej około godziny bitwie polski oddział został rozproszony. Na placu boju poległo 32 powstańców, których pochowano w istniejącej do dziś mogile. Bitwa z 29 kwietnia zakończyła się porażką powstańców. Jednakże chrzest bojowy pod Waliłami grupy Wróblewskiego miał zasadnicze znaczenie. Przyczyny niepowodzenia tkwiły wyłącznie w niekompletnym i niesprawnym uzbrojeniu. Wojska carskie były pod tym względem o wiele lepiej przygotowane. Z bitwy wyciągnięto pozytywne wnioski. Powstańcy okazali się zdecydowani do podjęcia walki w razie spotkania z nieprzyjacielem, a przy tym wykazali duży hart bojowy.


Nadleśnictwo Waliły zamierza upamiętnić to wydarzenie organizując oficjalne obchody, w trakcie których odbędzie się: odsłonięcie odrestaurowanego pomnika staraniem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, apel poległych, uroczysta msza święta oraz rekonstrukcja historyczna będącą inscenizacją bitwy pod Waliłami. Obchody zaplanowano na 29 kwietnia 2023 roku dokładnie w 160. rocznicę bitwy. Wydarzenie będzie miało charakter otwarty dla mieszkańców regionu, którzy oprócz udziału w uroczystości i obejrzeniu inscenizacji, będą mieli możliwość wysłuchania koncertu utworów patriotycznych oraz zwiedzania obozu powstańców styczniowych. Przewidziano również liczne stoiska informacyjne i promocyjne. Inscenizacja bitwy pod Waliłami organizowana przez Nadleśnictwo ma na celu kształtowanie postaw patriotycznych, poszerzenie wiedzy o historii regionu, a także rozwijanie aktywnego udziału w życiu społeczności lokalnej i państwowej.
Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Województwo Podlaskie jest Partnerem Strategicznym Bitwy pod Waliłami oraz dofinansowuje wydarzenie.