Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ścieżki edukacyjne

Na terenie nadleśnictwa zlokalizowane są dwie ścieżki edukacyjne: "Drzewa naszych lasów" oraz "Życie w zbiornikach wodnych i ich okolicy"

__________________________________________________________________________________________________

ŚCIEŻKA EDUKACYJNA – DRZEWA NASZYCH LASÓW
___________________________________________________________________________________________________________

Zlokalizowana jest w obrębie Szkółki Leśnej w leśnictwie Lipnik. Ścieżka składa się z 8 przystanków opisujących główne gatunki lasotwórcze Polski. Są to: sosna zwyczajna, świerk pospolity, dąb, brzoza brodawkowata, olsza czarna, lipa, grab zwyczajny, buk.

Ponadto przy ścieżce znajduje się mini ogród dendrologiczny, w którym możemy zobaczyć 20 gatunków obcych tj. jodła koreańska, cyprysik Lawsona, jałowiec chiński, metasekwoja. Przejście trasy zajmuje ok. 30 min. W dni robocze w okresie od kwietnia do października możemy również obejrzeć produkcję sadzonek na szkółce leśnej. Trasa biegnie główną drogą przy szkółce leśnej.

Na miejscu możemy skorzystać z zadaszenia z ławkami i stołem.

Do ścieżki możemy dojechać drogą krajową nr 65 z Białegostoku w kierunku przejścia granicznego z Białorusią w Bobrownikach. Po przejechaniu ok. 40 km od Białegostoku skręcamy na południe w leśną drogę oznakowaną tablicą Szkółka Leśna. Jadąc autobusem należy wysiąść na przystanku Kolonia Wierobie. Od przystanku do ścieżki należy przejść ok. 1 km w kierunku zachodnim (tą samą drogą, którą przyjechaliśmy).


 

__________________________________________________________________________________________________

ŚCIEŻKA EDUKACYJNA – ŻYCIE W ZBIORNIKACH WODNYCH I ICH OKOLICY
___________________________________________________________________________________________________________

Zlokalizowana jest przy zbiorniku wodnym Wyżary w leśnictwie Radunin i prowadzi wokół niego. Na ścieżce znajdują się trzy przystanki opisujące gatunki płazów, motyli dziennych i ryb.

Wędrując po ścieżce w okresie letnim możemy usłyszeć i zobaczyć chronione gatunki płazów między innymi kumaka nizinnego, rozlewiska powstałe po działalności bobrów oraz miejsca ich żerowania, roślinność wodną taką jak grążel żółty, grzybień biały, liczne ważki, motyle, a także ptaki związane ze środowiskiem wodnym. Przejście całości trasy zajmuje ok. 30 minut. Przy zbiorniku znajduje sie wiata z ławkami i stołem umożliwiająca odpoczynek.