Magazyn Magazyn

Miejsca i obiekty

Zobacz co warto zobaczyć, jakie atrakcje są dostępne na terenie Nadleśnictwa Waliły. Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy kilka ciekawych miejsc i tras turystycznych. Zobacz, gdzie warto się wybrać.

Warto zobaczyć

W publikacji tej znajdują się informacje nt. ośrodków szkoleniowo-wypoczynkowych, kwater myśliwskich, pokoi gościnnych, obiektów edukacji ekologicznej, jak również miejsc biwakowania, parkingów leśnych, miejsc na ognisko i ścieżek dydaktycznych udostępnionych turystycznie i zlokalizowanych w Polsce, a należących do Lasów Państwowych.

Znajdź na mapie

W tym miejscu znajdziecie Państwo mapy, które pozwolą wyznaczyć dokładne położenie szukanych obiektów oraz zaplanować najkorzystniejszy dojazd.

Pomysły na wypoczynek

Teren nadleśnictwa to wiele ciekawych miejsc o walorach przyrodniczych i historycznych, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Poznaj swój las

„Poznaj Swój Las" to projekt Lasów Państwowych który pozwala cieszyć się odkrywaniem tajemnic lasu i dostrzegać jego wartości.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Gospodarka łowiecka

Gospodarka łowiecka

Gospodarka łowiecka na terenie Nadleśnictwa Waliły prowadzona jest przez dwa koła łowieckie - Podmuch i Cietrzew. Obszar nadleśnictwa to bardzo atrakcyjne łowisko. Dążenie do przebudowy i urozmaicenia leśnych monokultur wpływa na zwiększenie różnorodności biologicznej.

Zagospodarowanie łąk, poletek łowieckich stwarza doskonałe warunki do występowania zwierzyny

Stan zwierzyny jest bardzo dobry, a struktura populacji jest prawidłowa. Na terenie puszczańskich leśnictw żyją bardzo licznie łosie, jelenie, sarny, dziki i lisy oraz rzadkie rysie i wilki.To właśnie z terenu Nadleśnictwa Waliły pochodzi najpiękniejsze poroże jelenia w Polsce (ocenione na 252 punkty i wadze 14,16 kg – forma nieregularna osiemnastka). Również trofeum łosia (wycenione na 295,85 punktu) jest jednym z czterech najlepszych w kraju.

Ciekawe trofea pochodzące z terenu nadleśnictwa Waliły:

 

 

Wieniec jelenia, pozyskany w 1978 roku wyceniony na 252 punktów (ciężar: 14.60 kg, liczba odnóg 17), który do dziś jest tzw. rekordem Polski.

 



 

 

 

W 1978 roku pozyskano łosia byka, którego poroże wyceniono na 295.25 punktów, jest to czwarte miejsce na krajowej wystawie trofeów zdobytych po II Wojnie Światowej.




 

 


W 1978 roku pozyskano rysia, którego skóra miała długość 142 cm i szerokość 35,5 cm. Wyceniona została na 135.88 punktów (28 miejsce w skali kraju). Czaszka o długości 16.55 cm i szerokości 11.39 cm została wyceniona na 27.94 punktów i zajmuje 4 miejsce w skali Polski.