Widok zawartości stron
Walory przyrodnicze
Lasy Nadleśnictwa Waliły będące częścią prastarej Puszczy Knyszyńskiej są niezwykle atrakcyjne przyrodniczo ze względu na swoje położenie nie podlegają silnej presji masowego ruchu turystycznego jak inne kompleksy leśne naszego kraju.
Urozmaicone środowisko, bogata flora i fauna przy słabej penetracji ludzi, stwarzają idealne warunki dla turystów – koneserów, przyrodników, fotoamatorów kochających spokój i samotne obcowanie z naturą.
Teren nadleśnictwa w okresie jesiennym jest chętnie odwiedzany przez grzybiarzy.
W warunkach zimowych występują tu znakomite warunki dla turystyki kwalifikowanej, a zwłaszcza narciarstwa biegowego oraz kuligów i ognisk.
Atrakcyjne w okresie zimy mogą okazać się liczne starsze drzewostany puszczańskie z okazami pomnikowych sosen, świerków, wiązów, klonów, olch, dębów oraz tereny źródliskowe i leśne naturalne strumyki – często poprzecinane tamami bobrów.
Ciekawostką archeologiczną jest występowanie kurhanów na terenie Nadleśnictwa Waliły. Cmentarzysko położone jest ok. 0,5 km na północny – wschód od wsi Łużany, 4 km na zachód od granicy polsko – białoruskiej. Kopce znajdują się w lesie na obszarze ok. 15 ha. Decyzją wojewody z dnia 1 XII 2004r., wpisano do rejestru zabytków cmentarzysko kurhanowe składające się z 8 kurhanów pochodzące z okresu Prasłowian.
Najnowsze aktualności
Konkurs "Klasa z drewna"
Konkurs "Klasa z drewna"
Las to niezwykłe miejsce, pełne tajemnic i piękna. Drewno, które pochodzi z lasów, jest nie tylko cennym surowcem, ale także symbolem ekologicznego stylu życia. Szkoły mają ogromny potencjał w promowaniu lasów oraz drewna jako w pełni odnawialnego surowca. Dlatego zapraszamy wszystkie szkoły do udziału w konkursie " Klasa z drewna ".
Celem konkursu jest propagowanie drewna jako ekologicznego i trwałego surowca, a także zwrócenie uwagi na szczególne znaczenie lasów w naszym środowisku. Zachęcamy szkoły do przedstawienia oryginalnych projektów, które będą promować leśnictwo, edukację przyrodniczą oraz wykorzystanie drewna w różnych aspektach życia szkoły.
Wszystkie uczestniczące szkoły powinny przygotować projekt, który zostanie oceniony przez komisję konkursową. Gdy projekt zyska akceptację, wnioskodawca podpisze umowę z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych na promocję Lasów Państwowych.
Udział w konkursie mogą wziąć wszystkie szkoły w Polsce! (w rozumieniu art. 3 pkt 1 Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tj. w: Dz.U. z 2022 r.; poz. 2230)).
Realizację zadań, które zostaną objęte umową z CILP należy zakończyć do 31 października br. Jako projekt zadania konkursowego należy rozumieć oryginalny sposób promocji drewna i leśnictwa odbywający się poprzez organizację zajęć terenowych i żywych lekcji przyrody oraz przygotowanie terenu do prowadzenia rekreacji lub zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem surowca naturalnego, jakim jest drewno.
„Klasa z drewna” to trzeci w tym roku program konkursowy Lasów Państwowych. Równolegle trwają konkursy grantowe dedykowane Kołom Gospodyń Wiejskich i Klubom Sportowym.
Pytania dotyczące Konkursu prosimy wysyłać na adres konkurs.klasazdrewna@cilp.lasy.gov.pl.