Wydawca treści
Ochrona lasu
W celu zachowania zadowalającej zdrowotności i naturalnej odporności lasów, należy szczególną uwagę poświęcić właściwemu stanowi sanitarnemu lasu.
Ochrona lasu skupia się przede wszystkim na ograniczaniu populacji szkodliwych owadów i grzybów. Dużą uwagę przywiązuje się do zwalczania owadów: kornika drukarza i kornika ostrozębnego. Ponadto Nadleśnictwo stale monitoruje stan populacji takich owadów jak m. in. brudnica mniszka, szeliniak sosnowiec Spośród grzybów największe znaczenie ma korzeniowiec wieloletni, od którego cierpią drzewostany rosnące na gruntach porolnych.
Dotychczas w nadleśnictwie nie wystąpiły poważniejsze gradacje owadów. W niektórych latach pojawiło się zagrożenie drzewostanów świerkowych spowodowane nasilonym występowaniem kornika drukarza, lecz zwalczono je skutecznie wykładając pułapki (np. feromonowe) i usuwając drzewa trocinowe.
Ważnym elementem prowadzonej ochrony lasu jest ograniczenie szkód powodowanych przez zwierzynę płową: jelenie, sarny, łosie. Dlatego corocznie uprawy leśne są zabezpieczane repelentami, wełną owczą lub są grodzone, aby zachować prawidłowy wzrost młodego pokolenia drzewek.
Inną, bardzo ważną formą ochrony lasów jest ochrona przeciwpożarowa. Nadleśnictwo Waliły znajduje się w II kategorii zagrożenia pożarowego.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Zapraszamy na Wyżary
Zapraszamy na Wyżary
Korzystając z faktu, że wiosna w pełni i pogoda coraz częściej wygania nas z domowego zacisza chcielibyśmy zaprosić wszystkich nad zbiornik Wyżary.
Wyżary to sztuczny zbiornik wodny na rzece Radulinka, położony na obszarze kompleksu leśnego Puszczy Knyszyńskiej, został utworzony w 1970 roku. Spełnia on funkcje ochrony przeciwpożarowej, rekreacyjno–wypoczynkową i ochronny przyrody.
Wokół zbiornika zlokalizowana jest ścieżka edukacyjna. Na ścieżce znajdują się trzy przystanki opisujące gatunki płazów, motyli dziennych i ryb. Wędrując po ścieżce w okresie letnim możemy usłyszeć i zobaczyć chronione gatunki płazów między innymi kumaka nizinnego, rozlewiska powstałe po działalności bobrów oraz miejsca ich żerowania, roślinność wodną taką jak grążel żółty, grzybień biały, liczne ważki, motyle, a także ptaki związane ze środowiskiem wodnym. Przejście całości trasy zajmuje ok. 30 minut.
Przy zbiorniku znajduje się wiata z ławkami i stołem umożliwiająca odpoczynek.
Do zbiornika wodnego Wyżary dotrzeć możemy z dwóch stron:
- od zachodu – w Waliłach Stacji skręcamy na północ z drogi krajowej nr 65 w kierunku na Załuki. Przed Załukami skręcamy w prawo do Radunina (jest drogowskaz). Mijamy całą wieś i kierujemy się w stronę lasu. W obszarze leśnym trzymamy się głównej drogi prowadzącej na wschód. Droga doprowadzi nas do Wyżar. Pomocne mogą być tabliczki kierunkowe umieszczone w lesie z napisem „Punkt czerpania wody" oraz drewniane kierunkowskazy informujące o Szlaku Powstania Styczniowego.
- od wschodu – w Waliłach Stacji skręcamy na północ z drogi krajowej nr 65 w kierunku do wsie Słuczanka i Królowe Stojło. W obszarze leśnym mijamy skrzyżowanie do Królowego Stojła i po ok. 300 m skręcamy na zachód w drogę oznaczoną znakiem „Droga przeciwpożarowa nr 48". Ta droga doprowadzi nas do Wyżar.
Należy jednak pamiętać, iż zgodnie z ustawą o lasach na drogach leśnych obowiązuje zakaz poruszania się pojazdów mechanicznych, zaprzęgowych i motorowerowych.