Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona lasu

W celu zachowania zadowalającej zdrowotności i naturalnej odporności lasów, należy szczególną uwagę poświęcić właściwemu stanowi sanitarnemu lasu.

Ochrona lasu skupia się przede wszystkim na ograniczaniu populacji szkodliwych owadów i grzybów. Dużą uwagę przywiązuje się do zwalczania owadów: kornika drukarza, szeliniaka sosnowca i brudnicy mniszki. Spośród grzybów największe znaczenie ma korzeniowiec wieloletni, od którego cierpią drzewostany rosnące na gruntach porolnych. 

Dotychczas w nadleśnictwie nie wystąpiły poważniejsze gradacje owadów. W niektórych latach pojawiło się zagrożenie drzewostanów świerkowych spowodowane nasilonym występowaniem kornika drukarza, lecz zwalczono je skutecznie wykładając pułapki (np. feromonowe) i usuwając drzewa trocinowe.

Ważnym elementem prowadzonej ochrony lasu jest ograniczenie szkód powodowanych przez zwierzynę płową: jelenie, sarny, łosie. Dlatego corocznie uprawy leśne są zabezpieczane repelentami lub są grodzone, aby zachować prawidłowy wzrost młodego pokolenia drzewek.

Inną, bardzo ważną formą ochrony lasów jest ochrona przeciwpożarowa, w nadleśnictwach prowadzona od kwietnia do października.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zapobiegać, przeciwdziałać, ograniczać - projekt ochrony przeciwpożarowej

Zapobiegać, przeciwdziałać, ograniczać - projekt ochrony przeciwpożarowej

Polskie lasy są dość mocno narażone na pożary - pod tym względem plasujemy się w europejskiej czołówce. Na szczęście kluczowy wskaźnik, czyli powierzchnia lasu objęta pożarem, nie zwiększa się drastycznie z roku na rok - i to pomimo zmian klimatu, które mają duży wpływ na wzrost zagrożenia pożarowego. Duża w tym zasługa sprawnego systemu wykrywania i lokalizowania pożarów w Lasach Państwowych oraz niewidocznej na co dzień pracy setek, a nawet tysięcy osób. Dzięki nim pożary polskich lasów nie trafiają na pierwsze strony gazet. Rozwijamy i doposażamy system ochrony ppoż. w ramach "Kompleksowego projektu adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów". W jaki sposób leśnicy chronią lasy przed ogniem i w co inwestują? - o tym dowiecie się z naszego filmu.