Wydawca treści Wydawca treści

Obszar chronionego krajobrazu Wzgórza Sokólskie

Wzgórza Sokólskie nazywane są też Wzgórzami Dąbrowsko–Sokólskimi rozpościerają się wzdłuż wschodniej granicy Polski, od Lipska na północy, do Krynek na południu. Ukształtowane zostały w najstarszym stadium ostatniego zlodowacenia, a ich materiałem narzutowym są przyniesione przez lodowiec skały ze wschodniej Finlandii i Karelii.

Obszar Chronionego Krajobrazu „Wzgórza Sokólskie” utworzony został na mocy uchwały Nr XII/84/86 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Białymstoku z dnia 29 kwietnia 1986.

Celem utworzenia obszaru jest ochrona i zachowanie różnorodności biologicznej części obszaru Wzgórz Sokólskich wyróżniającego się rzeźbą terenu, wysokimi walorami przyrodniczymi, krajobrazowymi, kulturowymi i wypoczynkowymi.

Wzgórza Sokólskie nazywane są też Wzgórzami Dąbrowsko–Sokólskimi ukształtowane zostały w najstarszym stadium ostatniego zlodowacenia, a ich materiałem narzutowym są przyniesione przez lodowiec skały ze wschodniej Finlandii i Karelii.

Obszar objęty ochroną znajduje się na wschód od Puszczy Knyszyńskiej. Rozciągnięty jest wzdłuż granicy polsko-białoruskiej od Krynek do okolic Bobrownik. Zajmuje powierzchnię ogólną 38 209,80 ha:

10 206,62 ha na terenie gminy Gródek

11 868,30 ha na terenie gminy Krynki

4 566,31 ha na terenie gminy Kuźnica

4 535,12 ha na terenie gminy Sokółka

7 033,45 ha na terenie gminy Szudziałowo

Cechuje się bardzo urozmaiconą, polodowcową rzeźbą terenu podobną do Suwalszczyzny. Najwyższe wzniesienia – na wschód od Sokółki – Wojnowskie Góry dochodzą do 235 m n.p.m. Część południowa to wschodnie obrzeża Puszczy Knyszyńskiej z licznymi zalesieniami gruntów porolnych. Część północna to tereny o większym rozdrobnieniu kompleksów leśnych z większym udziałem terenów rolniczych. Mozaika polno-leśna urozmaicona jest rzekami m.in.: Słoją, Nietupą i Świsłoczą, oraz torfowiskami. W skład obszaru chronionego wchodzi ponad 6 tys. ha gruntów zarządzanych przez Nadleśnictwo Waliły.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zapraszamy na Wyżary

Zapraszamy na Wyżary

Od 01 kwietnia 2025 r. można wędkować na zbiorniku Wyżary. Osoby zainteresowane wędkowaniem będą mogły kupić następujące rodzaje zezwoleń:

- od poniedziałku do czwartku, koszt: 50,00 zł brutto.

- od piątku do niedzieli, koszt: 64,00 zł brutto.

Limit zezwoleń na termin: 15 szt.

Łowić ryby można równocześnie na dwie wędki.

Na zbiorniku obowiązują zasady łowiska typu Catch & Release gdzie obowiązuje całkowity zakaz zabierania ryb oraz nakaz stosowania bezzadziorowych haczyków pod rygorem nałożenia kary i odmowy sprzedaży kolejnego zezwolenia, (zabierać można tylko i wyłącznie płotki).

Pamiętajcie, że należy zachować czystość. Osoba wędkująca zobowiązana jest do utrzymania w czystości stanowiska wędkarskiego w promieniu minimum 5 m bez względu na stan, jaki zastała przed rozpoczęciem połowu. Przy zbiorniku zabronione jest palenie ognisk, biwakowanie i nocowanie.

Wykupione zezwolenie upoważnia do połowu ryb. Zabroniony jest wjazd pojazdami mechanicznymi na groblę oraz parkowania wzdłuż linii brzegowej.

Zezwolenia są sprzedawane w kasie Nadleśnictwa od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 14:00. Istnieje możliwość nabycia zezwolenia (faktury) elektronicznie. Kupujący musi dokonać przelewu  na numer rachunku bankowego:

 44 2030 0045 1110 0000 0072 8850 (BNP Paribas Bank Polska Spółka Akcyjna).

Tytuł przelewu musi zawierać następujące dane:

-Termin pozwolenia;

-Imię i Nazwisko;

-Adres, Kod pocztowy;

-E-mail

-Telefon kontaktowy.

Przykładowy tytuł przelewu:

Zezwolenie na połów ryb w dniach 10.05-12.05.2025 r. Jan Kowalski ul. Białostocka 3, 16-040 Gródek, jan.kowlaski@fg.pl, 85 7132316.

 

W przypadku braku możliwości wpisania wszystkich informacji w tytule przelewu dane do Faktury należy wysłać na adres e-mail: walily@bialystok.lasy.gov.pl.

Faktura (Zezwolenie) zostanie wystawiona następnego dnia roboczego po wpływie zapłaty na rachunek bankowy oraz wysłana na podany przez kupującego adres e-mail. Proszę pamiętać o wcześniejszym wykonaniu przelewu oraz podaniu danych do faktury(zezwolenia). W przypadku nie otrzymania faktury na adres e-mail przed datą rozpoczęcia  zezwolenia zabrania się wędkowania.

W związku z obowiązującym limitem sprzedawanych zezwoleń przed przyjazdem do biura nadleśnictwa należy telefonicznie zweryfikować ilość wolnych miejsc.

więcej informacji:

pod względem finansowo – księgowym(W zakresie wystawienia faktury): Mateusz Chowański,   tel.: 85 713 23 07,

pod względem merytorycznym: Piotr Dąbrowski, tel.: 85 713 23 20;
 

Szczegółowe informacje na temat wędkowania zawarte są w „Zasadach wędkowania w zbiorniku Wyżary”.