Widok zawartości stron
Ochrona przyrody w Nadleśnictwie Waliły
Ochrona przyrody ma na celu zachowanie, odpowiednie użytkowanie i odtwarzanie zasobów przyrody tak żywej, jak i nieożywionej.
Leśnicy z Nadleśnictwa Waliły prowadząc zrównoważoną gospodarkę leśną szczególną uwagę poświęcają kwestiom związanym z ochroną bioróżnorodności. Pracownicy terenowi prowadzą stały monitoring przyrodniczy a każde prace leśne mogące wpłynąć na przyrodę są poprzedzone specjalnymi wizjami lokalnymi.
Ponadto Nadleśnictwo Waliły prowadzi szereg działań dodatkowych włączając się w projekty ochrony przyrody, takie jak: ochrona cietrzewia, żubra, orlika krzykliwego oraz siedlisk przyrodniczych czy terenów podmokłych
Na obszarze Nadleśnictwa wyznaczono 10 stref ochrony ptaków, tj. bielika, orlika krzykliwego oraz włochatki.
Ponadto Nadleśnictwo Waliły stanowi ostoję dziko żyjącego stada żubrów. Dla ochrony tego gatunku utworzono rezerwat przyrody Chomontowszczyzna. Według danych na początek 2024 r. dziko żyjące stado żubrów w Puszczy Knyszyńskiej liczyło 322 osobniki.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Gospodarka łowiecka
Gospodarka łowiecka
Gospodarka łowiecka na terenie Nadleśnictwa Waliły prowadzona jest przez dwa koła łowieckie - Podmuch i Cietrzew. Obszar nadleśnictwa to bardzo atrakcyjne łowisko. Dążenie do przebudowy i urozmaicenia leśnych monokultur wpływa na zwiększenie różnorodności biologicznej.
Zagospodarowanie łąk, poletek łowieckich stwarza doskonałe warunki do występowania zwierzyny
Stan zwierzyny jest bardzo dobry, a struktura populacji jest prawidłowa. Na terenie puszczańskich leśnictw żyją bardzo licznie łosie, jelenie, sarny, dziki i lisy oraz rzadkie rysie i wilki.To właśnie z terenu Nadleśnictwa Waliły pochodzi najpiękniejsze poroże jelenia w Polsce (ocenione na 252 punkty i wadze 14,16 kg – forma nieregularna osiemnastka). Również trofeum łosia (wycenione na 295,85 punktu) jest jednym z czterech najlepszych w kraju.
Ciekawe trofea pochodzące z terenu nadleśnictwa Waliły:
Wieniec jelenia, pozyskany w 1978 roku wyceniony na 252 punktów (ciężar: 14.60 kg, liczba odnóg 17), który do dziś jest tzw. rekordem Polski.
W 1978 roku pozyskano łosia byka, którego poroże wyceniono na 295.25 punktów, jest to czwarte miejsce na krajowej wystawie trofeów zdobytych po II Wojnie Światowej.
W 1978 roku pozyskano rysia, którego skóra miała długość 142 cm i szerokość 35,5 cm. Wyceniona została na 135.88 punktów (28 miejsce w skali kraju). Czaszka o długości 16.55 cm i szerokości 11.39 cm została wyceniona na 27.94 punktów i zajmuje 4 miejsce w skali Polski.