Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ochrona przyrody w Nadleśnictwie Waliły

Ochrona przyrody ma na celu zachowanie, odpowiednie użytkowanie i odtwarzanie zasobów przyrody tak żywej, jak i nieożywionej.

Na obszarze Nadleśnictwa zlokalizowano i wyznaczono 8 stref ochronnych dla ptaków podlegających szczególnej ochronie, tj. bielika, orlika krzykliwego oraz cietrzewia. 

Na terenie nadleśnictwa występuje 16 drzew uznanych za pomniki przyrody.

 



 

 

We wsi Waliły znajduje się olbrzymi głaz narzutowy o obwodzie 14 m, pozostałość epoki lodowcowej. Dzięki staraniom naukowców i leśników uratowano od zagłady największe zwierzę współczesnej Europy - ŻUBRA.

Latem żubry (w ilości ok. 50 sztuk) przebywają na terenie Nadleśnictwa Waliły i Krynki, penetrując w poszukiwaniu żeru obszar o powierzchni około 10 000 ha pokryty głównie borami sosnowymi i sosnowo - świerkowymi (lasy liściaste z dębem, jesionem, klonem i lipą występują tu fragmentarycznie).

Nadleśnictwo od wielu lat prowadzi szereg działań związanych z ochroną żubra, najważniejszy ich kierunek to powiększenie letniej bazy pokarmowej żubra poprzez zagospodarowanie nieużytków i odtworzenie śródleśnych łąk.

W Leśnictwie Radunin znajduje się sztuczny zbiornik wodny o nazwie „Wyżary", spełnia on niezwykle istotną funkcję przyrodniczą będąc siedliskiem wielu zwierząt i roślin związanych ze środowiskiem wodnym, np. rybołowa, rzadkich gatunków gadów i płazów.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Gospodarka łowiecka

Gospodarka łowiecka

Gospodarka łowiecka na terenie Nadleśnictwa Waliły prowadzona jest przez dwa koła łowieckie - Podmuch i Cietrzew. Obszar nadleśnictwa to bardzo atrakcyjne łowisko. Dążenie do przebudowy i urozmaicenia leśnych monokultur wpływa na zwiększenie różnorodności biologicznej.

Zagospodarowanie łąk, poletek łowieckich stwarza doskonałe warunki do występowania zwierzyny

Stan zwierzyny jest bardzo dobry, a struktura populacji jest prawidłowa. Na terenie puszczańskich leśnictw żyją bardzo licznie łosie, jelenie, sarny, dziki i lisy oraz rzadkie rysie i wilki.To właśnie z terenu Nadleśnictwa Waliły pochodzi najpiękniejsze poroże jelenia w Polsce (ocenione na 252 punkty i wadze 14,16 kg – forma nieregularna osiemnastka). Również trofeum łosia (wycenione na 295,85 punktu) jest jednym z czterech najlepszych w kraju.

Ciekawe trofea pochodzące z terenu nadleśnictwa Waliły:

 

 

Wieniec jelenia, pozyskany w 1978 roku wyceniony na 252 punktów (ciężar: 14.60 kg, liczba odnóg 17), który do dziś jest tzw. rekordem Polski.

 



 

 

 

W 1978 roku pozyskano łosia byka, którego poroże wyceniono na 295.25 punktów, jest to czwarte miejsce na krajowej wystawie trofeów zdobytych po II Wojnie Światowej.




 

 


W 1978 roku pozyskano rysia, którego skóra miała długość 142 cm i szerokość 35,5 cm. Wyceniona została na 135.88 punktów (28 miejsce w skali kraju). Czaszka o długości 16.55 cm i szerokości 11.39 cm została wyceniona na 27.94 punktów i zajmuje 4 miejsce w skali Polski.