Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ochrona przyrody w Nadleśnictwie Waliły

Ochrona przyrody ma na celu zachowanie, odpowiednie użytkowanie i odtwarzanie zasobów przyrody tak żywej, jak i nieożywionej.

Na obszarze Nadleśnictwa zlokalizowano i wyznaczono 8 stref ochronnych dla ptaków podlegających szczególnej ochronie, tj. bielika, orlika krzykliwego oraz cietrzewia. 

Na terenie nadleśnictwa występuje 16 drzew uznanych za pomniki przyrody.

 



 

 

We wsi Waliły znajduje się olbrzymi głaz narzutowy o obwodzie 14 m, pozostałość epoki lodowcowej. Dzięki staraniom naukowców i leśników uratowano od zagłady największe zwierzę współczesnej Europy - ŻUBRA.

Latem żubry (w ilości ok. 50 sztuk) przebywają na terenie Nadleśnictwa Waliły i Krynki, penetrując w poszukiwaniu żeru obszar o powierzchni około 10 000 ha pokryty głównie borami sosnowymi i sosnowo - świerkowymi (lasy liściaste z dębem, jesionem, klonem i lipą występują tu fragmentarycznie).

Nadleśnictwo od wielu lat prowadzi szereg działań związanych z ochroną żubra, najważniejszy ich kierunek to powiększenie letniej bazy pokarmowej żubra poprzez zagospodarowanie nieużytków i odtworzenie śródleśnych łąk.

W Leśnictwie Radunin znajduje się sztuczny zbiornik wodny o nazwie „Wyżary", spełnia on niezwykle istotną funkcję przyrodniczą będąc siedliskiem wielu zwierząt i roślin związanych ze środowiskiem wodnym, np. rybołowa, rzadkich gatunków gadów i płazów.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Zapraszamy na Wyżary

Zapraszamy na Wyżary

Korzystając z faktu, że wiosna w pełni i pogoda coraz częściej wygania nas z domowego zacisza chcielibyśmy zaprosić wszystkich nad zbiornik Wyżary.

Wyżary to sztuczny zbiornik wodny na rzece Radulinka, położony na obszarze kompleksu leśnego Puszczy Knyszyńskiej, został utworzony w 1970 roku. Spełnia on funkcje ochrony przeciwpożarowej, rekreacyjno–wypoczynkową i ochronny przyrody.

Wokół zbiornika zlokalizowana jest ścieżka edukacyjna. Na ścieżce znajdują się trzy przystanki opisujące gatunki płazów, motyli dziennych i ryb. Wędrując po ścieżce w okresie letnim możemy usłyszeć i zobaczyć chronione gatunki płazów między innymi kumaka nizinnego, rozlewiska powstałe po działalności bobrów oraz miejsca ich żerowania, roślinność wodną taką jak grążel żółty, grzybień biały, liczne ważki, motyle, a także ptaki związane ze środowiskiem wodnym. Przejście całości trasy zajmuje ok. 30 minut.

Przy zbiorniku znajduje się wiata z ławkami i stołem umożliwiająca odpoczynek.


 

 
Do zbiornika wodnego Wyżary dotrzeć możemy z dwóch stron:
- od zachodu – w Waliłach Stacji skręcamy na północ z drogi krajowej nr 65 w kierunku na Załuki. Przed Załukami skręcamy w prawo do Radunina (jest drogowskaz). Mijamy całą wieś i kierujemy się w stronę lasu. W obszarze leśnym trzymamy się głównej drogi prowadzącej na wschód. Droga doprowadzi nas do Wyżar. Pomocne mogą być tabliczki kierunkowe umieszczone w lesie z napisem „Punkt czerpania wody" oraz drewniane kierunkowskazy informujące o Szlaku Powstania Styczniowego.
- od wschodu – w Waliłach Stacji skręcamy na północ z drogi krajowej nr 65 w kierunku do wsie Słuczanka i Królowe Stojło. W obszarze leśnym mijamy skrzyżowanie do Królowego Stojła i po ok. 300 m skręcamy na zachód w drogę oznaczoną znakiem „Droga przeciwpożarowa nr 48". Ta droga doprowadzi nas do Wyżar.

Należy jednak pamiętać, iż zgodnie z ustawą o lasach na drogach leśnych obowiązuje zakaz poruszania się pojazdów mechanicznych, zaprzęgowych i motorowerowych.