Widok zawartości stron
Ochrona przyrody w Nadleśnictwie Waliły
Ochrona przyrody ma na celu zachowanie, odpowiednie użytkowanie i odtwarzanie zasobów przyrody tak żywej, jak i nieożywionej.
Leśnicy z Nadleśnictwa Waliły prowadząc zrównoważoną gospodarkę leśną szczególną uwagę poświęcają kwestiom związanym z ochroną bioróżnorodności. Pracownicy terenowi prowadzą stały monitoring przyrodniczy a każde prace leśne mogące wpłynąć na przyrodę są poprzedzone specjalnymi wizjami lokalnymi.
Ponadto Nadleśnictwo Waliły prowadzi szereg działań dodatkowych włączając się w projekty ochrony przyrody, takie jak: ochrona cietrzewia, żubra, orlika krzykliwego oraz siedlisk przyrodniczych czy terenów podmokłych
Na obszarze Nadleśnictwa wyznaczono 10 stref ochrony ptaków, tj. bielika, orlika krzykliwego oraz włochatki.
Ponadto Nadleśnictwo Waliły stanowi ostoję dziko żyjącego stada żubrów. Dla ochrony tego gatunku utworzono rezerwat przyrody Chomontowszczyzna. Według danych na początek 2024 r. dziko żyjące stado żubrów w Puszczy Knyszyńskiej liczyło 322 osobniki.
Najnowsze aktualności
Konkurs "Klasa z drewna"
Konkurs "Klasa z drewna"
Las to niezwykłe miejsce, pełne tajemnic i piękna. Drewno, które pochodzi z lasów, jest nie tylko cennym surowcem, ale także symbolem ekologicznego stylu życia. Szkoły mają ogromny potencjał w promowaniu lasów oraz drewna jako w pełni odnawialnego surowca. Dlatego zapraszamy wszystkie szkoły do udziału w konkursie " Klasa z drewna ".
Celem konkursu jest propagowanie drewna jako ekologicznego i trwałego surowca, a także zwrócenie uwagi na szczególne znaczenie lasów w naszym środowisku. Zachęcamy szkoły do przedstawienia oryginalnych projektów, które będą promować leśnictwo, edukację przyrodniczą oraz wykorzystanie drewna w różnych aspektach życia szkoły.
Wszystkie uczestniczące szkoły powinny przygotować projekt, który zostanie oceniony przez komisję konkursową. Gdy projekt zyska akceptację, wnioskodawca podpisze umowę z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych na promocję Lasów Państwowych.
Udział w konkursie mogą wziąć wszystkie szkoły w Polsce! (w rozumieniu art. 3 pkt 1 Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tj. w: Dz.U. z 2022 r.; poz. 2230)).
Realizację zadań, które zostaną objęte umową z CILP należy zakończyć do 31 października br. Jako projekt zadania konkursowego należy rozumieć oryginalny sposób promocji drewna i leśnictwa odbywający się poprzez organizację zajęć terenowych i żywych lekcji przyrody oraz przygotowanie terenu do prowadzenia rekreacji lub zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem surowca naturalnego, jakim jest drewno.
„Klasa z drewna” to trzeci w tym roku program konkursowy Lasów Państwowych. Równolegle trwają konkursy grantowe dedykowane Kołom Gospodyń Wiejskich i Klubom Sportowym.
Pytania dotyczące Konkursu prosimy wysyłać na adres konkurs.klasazdrewna@cilp.lasy.gov.pl.