Widok zawartości stron Widok zawartości stron

organizacja Nadleśnictwa

Organizacja Lasów Państwowych, doskonalona przez dziesięciolecia, opiera się na zasadzie samofinansowania. Dzięki temu Lasy nie korzystają z pieniędzy podatników. Leśne jednostki działają na szczeblu ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym. Pracuje w nich łącznie blisko 25 tys. osób.

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe jest jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej. Podstawowym dokumentem dla PGL LP jest ustawa o lasach z 28 września 1991r. Określa ona zasady prowadzenia gospodarki leśnej zarówno przez LP, jak i w lasach innych własności. Strukturę organizacji precyzuje jej statut, wydany zarządzeniem ministra środowiska z 1994r.
 

Model zarządzania w Lasach Państwowych oparty jest na trzech szczeblach:

  • Dyrektor Generalny LP powoływany jest przez Ministra Środowiska. Kieruje całą organizacją m.in. przez wydawanie zarządzeń i decyzji. Jego biuro stanowi Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych – jednostka centralna. Organem doradczym dyrektora jest Kolegium Lasów Państwowych.
  • Regionalne Dyrekcje LP (17). Do ich zadań należy przede wszystkim nadzór nad podległymi jednostkami, koordynacja działań na swoim terytorium.
  • Nadleśnictwa (430). Prowadzą gospodarkę leśną na podstawie planu urządzenia lasu. Kierujący jednostką nadleśniczy odpowiada za stan lasu na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych oraz nadzoruje działalność ośrodków hodowli zwierzyny i Leśnego Ośrodka Nasiennego.

Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i  ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, a także przygotowuje i obsługuje merytorycznie narady nadleśniczego z kierownikami działów i leśniczymi.

Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.

Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.

Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz, który jest jednocześnie bezpośrednim przełożonym kierownika gospodarstwa pomocniczego.

Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.

Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ogłoszenie o ustnym przetargu nieograniczonym - sprzedaż ciągnika - postępowanie III

Ogłoszenie o ustnym przetargu nieograniczonym - sprzedaż ciągnika - postępowanie III

Ogłoszenie o ustnym przetargu nieograniczonym

 

  1. Skarb Państwa PGL LP Nadleśnictwo Waliły, Waliły Stacja ul. Białostocka 3,
    16-040 Gródek, ogłasza ustny przetarg nieograniczony na sprzedaż środka trwałego.
  2. Przedmiotem sprzedaży w przetargu nieograniczonym jest następujący środek trwały:

 

Numer Inwentarzowy

Nazwa

Cena wywoławcza
 [zł brutto]

Parametry techniczne

746/7/347

Ciągnik CRYSTAL-190

55 000,00

rok produkcji 2005 r.

pojemność silnika: 7146 cm3

moc(kW): 140

przebieg: 11922 mtg

rodzaj napędu: AWD (4x2)

okres eksploatacji: 216
miesięcy

 

 

  1. Termin ustnego przetargu nieograniczonego - 16.10.2023 r. godzina 1000.
  2. Przedmiotowy środek trwały znajdują się na terenie Nadleśnictwa Waliły. Bliższych informacji udziela Natalia Jatkowska, email: natalia.jatkowska@bialystok.lasy.gov.pl (tel. sekretariat: (085) 7132 300).
  3. Nadleśnictwo nie wysyła dodatkowych zdjęć pojazdu. Oględziny pojazdu są możliwe po wcześniejszym umówieniu, w dni powszednie w godzinach od 800 do 1400.
  4. Warunkiem udziału w ustnym przetargu nieograniczonym jest wpłacenie wadium do kasy nadleśnictwa lub na konto BNP PARIBAS nr 10 2030 0045 1110 0000 0072 8880 z dopiskiem: „wadium na zabezpieczenie oferty w ustnym przetargu na zakup Ciągnika Crystal-190” w wysokości 10% ceny wywoławczej czyli 5 500,00 zł brutto (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych 00/100) najpóźniej do godz. 900 w dniu 16.10.2023 r.
  5. Postąpienie nie może wynosić mniej niż 1000,00 zł (tysiąc złotych 0/100).
  6. Wadium wniesione przez oferenta, który wygrał przetarg nieograniczony, zalicza się na poczet ceny nabycia przedmiotu przetargu.
  7. Wadium złożone przez oferentów, których oferty nie zostały wybrane, zwraca się w terminie 7 dni od dokonania wyboru oferty.
  8. Wadium zostanie zwrócone niezwłocznie po zakończeniu przetargu nieograniczonego oferentom, których oferty nie zostaną wybrane.
  9. Wadium przepada na rzecz sprzedającego jeżeli żaden z uczestników przetargu nie zaoferuje ceny nabycia równej co najmniej cenie wywoławczej.
  10. Wadium nie podlega zwrotowi, jeżeli oferent, który wygrał ustny przetarg nieograniczony nie przystąpi do zawarcia umowy.
  11. Sprzedający powoła komisję przetargową składającą się z trzech osób w celu
    przeprowadzenia przetargu ustnego nieograniczonego.
  12. Komisja przetargowa przeprowadzi przetarg ustny nieograniczony (licytację) i dokona wyboru najkorzystniejszej oferty w dniu 16.10.2023 roku o godzinie 1000  w pokoju nr 15 w biurze Nadleśnictwa Waliły (sala narad).
  13. Z przebiegu przetargu nieograniczonego komisja przetargowa powołana przez
    Nadleśniczego Nadleśnictwa Waliły sporządzi protokół.
  14. Stawienie się jednego licytanta wystarcza do odbycia przetargu.
  15.  Wyniki przetargu zostaną ogłoszone w formie ogłoszenia na stronie internetowej oraz na tablicy ogłoszeń Nadleśnictwa Waliły.
  16. Nadleśnictwo zastrzega sobie prawo do unieważnienia przetargu nieograniczonego w całości bez podania przyczyn.
  17.  Nabywca jest obowiązany zapłacić cenę nabycia natychmiast po udzieleniu mu przybicia bądź w terminie nie dłuższym niż 7 dni od daty zawarcia umowy.
  18. Wydanie przedmiotu sprzedaży nabywcy następuje niezwłocznie po zapłaceniu ceny nabycia.
  19. Okres związania ofertą wynosi 30 dni od dnia dokonania zawiadomienia.
  20. Jeśli trzeci przetarg nie zostanie zakończony zawarciem umowy sprzedaży, Nadleśnictwo może sprzedać Ciągnik CRYSTAL-190 bez przeprowadzenia przetargu.