Wydawca treści Wydawca treści

Zasoby leśne

Obszar Nadleśnictwa Waliły reprezentowany jest przeważnie przez zespół roślinny borów mieszanych wysokich ze świerkowo-sosnowym drzewostanem, oraz przez bór mieszany sosnowy. Zajmujące nieco mniejszy areał lasy mieszane są reprezentowane przez: kontynentalny las mieszany, grąd trzcinnikowy, grąd miodownikowy i leszczynowo-świerkowy las mieszany. Na siedliskach lasów świeżych występują: grąd typowy i grąd czyśćcowy.

Urozmaicenie szaty roślinnej Nadleśnictwa wynika z ukształtowania powierzchni terenu, budowy geologicznej, warunków wodnych, klimatu oraz właściwości gleb.

Dość liczne na tym obszarze bory świeże są reprezentowane przez bory sosnowe. Siedliska wilgotne w obrębie borów wilgotnych reprezentowane są przez sosnowy bór wilgotny. Na borach mieszanych wilgotnych występują: jegiel oraz sosnowo-świerkowy bór wilgotny. Lasy mieszane wilgotne reprezentowane są przez dębowo-świerkowy las mieszany wilgotny oraz przez grąd trzcinnikowy. Na lasach wilgotnych występują grądy czyśćcowe, grądy turzycowe oraz grądy murszowe. Bory bagienne charakteryzują się występowaniem zespołów leśnych boru łochyniowego. Wśród borów mieszanych bagiennych spotkać można świerczynę borealną oraz brzozowo-sosnowy las bagienny. Lasy mieszane bagienne reprezentowane są przez olszowy las mieszany bagienny, świerczynę borealną, biel oraz łęg świerkowo-olszowy. Olsy to głównie ols porzeczkowy oraz ols typowy. W sąsiedztwie cieków wodnych, gdzie dochodzi do zabagnień terenu występują łęgi jesionowo-olszowe.

Na terenie Nadleśnictwa Waliły istnieją też zbiorowiska znacznie odbiegające od naturalnych. Są to tzw. leśne zbiorowiska zastępcze. Ich skład florystyczny w istotny sposób różni się od składu zespołów naturalnych. Większość ekosystemów przekształconych w wyniku gospodarki leśnej posiada fitocenozy, w których zmianie uległ drzewostan, natomiast pozostałe składniki są zbliżone do występujących w zbiorowiskach naturalnych. Ekosystemy przekształcone występują też na glebach porolnych z wyraźnie ukształtowaną warstwą płużną. Zespoły roślinne są ściśle skorelowane z żyznością i wilgotnością siedlisk - spełniają więc rolę dobrych wskaźników potencjalnych możliwości siedlisk.

Materiały do pobrania


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Mobilizacja Straży Leśnej

Mobilizacja Straży Leśnej

Lasy Państwowe ogłosiły mobilizację Straży Leśnej. Leśni funkcjonariusze z całej Polski wesprą Straż Graniczną, Policję i żołnierzy Wojska Polskiego na granicy z Białorusią. Lasy Państwowe przekażą także polskim służbom chroniącym granicę drewno na opał i do budowy tymczasowej infrastruktury polowej.

- Leśnicy i funkcjonariusze Straży Leśnej z regionów przygranicznych pomagają polskim służbom od początku kryzysu migracyjnego. Doskonale znają teren, zwłaszcza trudnodostępne leśne ostępy. Niestety, sytuacja się zaostrzyła, dlatego podjąłem decyzję o mobilizacji Straży Leśnej w całej Polsce i skierowaniu części funkcjonariuszy na granicę z Białorusią, by pomóc bronić nasz kraj – powiedział p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych Józef Kubica.

Decyzja zapadła po konsultacji z wiceministrem klimatu i środowiska Edwardem Siarką, pełnomocnikiem rządu ds. leśnictwa i łowiectwa.

- Obrona polskich granic to nasz obowiązek. Czas próby dla każdego z nas. Ojczyzna zawsze mogła liczyć na leśników. Dzisiaj też jej nie zawiedziemy – podkreślił wiceminister Edward Siarka. 

Funkcjonariusze Straży Leśnej z nadleśnictw w całej Polsce zostaną skierowani do jednostek nadgranicznych. W porozumieniu z dowództwem Wojska Polskiego, Straży Granicznej i Policji będą wspomagać polskie służby mundurowe w kontrolowaniu granicy. Strażnicy leśni dysponują odpowiednim doświadczeniem, sprzętem obronnym i pojazdami.

Dyrektor Józef Kubica podjął także decyzję o przekazaniu wojsku drewna, które będzie wykorzystane do budowy infrastruktury polowej, m.in. platform obserwacyjnych, a także jako opał w polowych obozach, gdzie zgromadzone są nasze siły obronne.