Wydawca treści Wydawca treści

Zasoby leśne

Obszar Nadleśnictwa Waliły reprezentowany jest przeważnie przez zespół roślinny borów mieszanych wysokich ze świerkowo-sosnowym drzewostanem, oraz przez bór mieszany sosnowy. Zajmujące nieco mniejszy areał lasy mieszane są reprezentowane przez: kontynentalny las mieszany, grąd trzcinnikowy, grąd miodownikowy i leszczynowo-świerkowy las mieszany. Na siedliskach lasów świeżych występują: grąd typowy i grąd czyśćcowy.

Urozmaicenie szaty roślinnej Nadleśnictwa wynika z ukształtowania powierzchni terenu, budowy geologicznej, warunków wodnych, klimatu oraz właściwości gleb.

Dość liczne na tym obszarze bory świeże są reprezentowane przez bory sosnowe. Siedliska wilgotne w obrębie borów wilgotnych reprezentowane są przez sosnowy bór wilgotny. Na borach mieszanych wilgotnych występują: jegiel oraz sosnowo-świerkowy bór wilgotny. Lasy mieszane wilgotne reprezentowane są przez dębowo-świerkowy las mieszany wilgotny oraz przez grąd trzcinnikowy. Na lasach wilgotnych występują grądy czyśćcowe, grądy turzycowe oraz grądy murszowe. Bory bagienne charakteryzują się występowaniem zespołów leśnych boru łochyniowego. Wśród borów mieszanych bagiennych spotkać można świerczynę borealną oraz brzozowo-sosnowy las bagienny. Lasy mieszane bagienne reprezentowane są przez olszowy las mieszany bagienny, świerczynę borealną, biel oraz łęg świerkowo-olszowy. Olsy to głównie ols porzeczkowy oraz ols typowy. W sąsiedztwie cieków wodnych, gdzie dochodzi do zabagnień terenu występują łęgi jesionowo-olszowe.

Na terenie Nadleśnictwa Waliły istnieją też zbiorowiska znacznie odbiegające od naturalnych. Są to tzw. leśne zbiorowiska zastępcze. Ich skład florystyczny w istotny sposób różni się od składu zespołów naturalnych. Większość ekosystemów przekształconych w wyniku gospodarki leśnej posiada fitocenozy, w których zmianie uległ drzewostan, natomiast pozostałe składniki są zbliżone do występujących w zbiorowiskach naturalnych. Ekosystemy przekształcone występują też na glebach porolnych z wyraźnie ukształtowaną warstwą płużną. Zespoły roślinne są ściśle skorelowane z żyznością i wilgotnością siedlisk - spełniają więc rolę dobrych wskaźników potencjalnych możliwości siedlisk.

Materiały do pobrania


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zanocuj w lesie

Zanocuj w lesie

Nadleśnictwo Waliły przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym powstał pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Zapraszamy wszystkich miłośników bushcraftu i surwiwalu do noclegu na obszarze leśnym objętym programem „Zanocuj w lesie” na terenie Nadleśnictwa Waliły w leśnictwie Smolarnia.

Lokalizacja widoczna jest również na mapie www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy oraz z poziomu aplikacji Mbdl do pobrania: tutaj (android) lub do pobrania: tutaj (iPhone), z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. Regulaminem korzystania z obszaru: REGULAMIN
  2. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
  3. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu http://www.czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-turystyce
  4. Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze (link/pliki do pobrania). Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu.
  5. Z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków.
  6. Z terminami polowań zbiorowych. Na terenie objętym programem działa Koło Łowieckie „Cietrzew”.

Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę Nadleśnictwa Waliły. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link do formularza] oraz przesłanie go na adres walily@bialystok.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Koordynator programu tel.: 509551749

Leśniczy leśnictwa Smolarnia tel.: 508011602

Straż Leśna tel.: 509712324